Teknoloji

Parmak İzi Tarama Nedir?

Parmak İzi Tarama Nedir

Parmak izi her insanın ayak ve el parmaklarının iç kısımlarında bulunur. Girinti ve çıkıntılardan meydana gelen bu bölgesel yapı adeta biometrik bir haritaya benzemektedir.

İnsan vücudu 2 tür deriye sahiptir. Parmak izlerinin oluşumunu sağlayan kıvrımlı deri parmak uçlarından başlayıp bilek çizgisine kadar avuç içini kapsamaktadır. Parmak izleri anne karnında 8-22 hafta arasında oluşur ve insanların parmaklarında yanıklar, derin kesikler gibi çok büyük hasarlar olmadığı sürece hayat boyu değişmemektedir.

 

 

Parmak izlerini oluşturan kıvrımlar, dış deriye ait olan papilla denen kıvrımların yüzeye yansıması sayesinde oluşmaktadır. Bu nedenle parmak üzerinden deri az hasar gördüğünde parmak izi tanımada sıkıntı olmamaktadır, bunun nedeni dış deri küçük hasarlarda kendini yeniler ve papillanın görüntüsü deriye yansımaktadır. Böylece parmak izinde herhangi bir değişikli olmamaktadır. Her insanın parmak izi farklıdır ve bir eldeki her parmağın izide farklıdır.

Yapılan araştırmalarda tek yumurta ikizlerinde farklı parmak izlerinin mevcut olduğu anlaşılmıştır, bir nevi günümüzdeki barkod sistemine benzetilen parmak izleri, insanların kimlikleri olarak kullanılabilir.

İnsanların parmak uçlarında çok derin yaralar ve kesikler olmadığı sürece insan hayatı boyunca bu şifreleme değişmemektedir ve bu yüzden parmak tanıma yöntemi kimlik tespitinde yaygınlaşmıştır. Günümüzde kullanılan en yaygın biyometrik tanıma sistemidir.

Parmak izi Taraması Nasıl Yapılır?

Parmak izi alınma süreci çok kolay bir işlem değildir. Parmak izi alınırken tamamen resim çekilmesede parmak izinin az bir kısmı ile kişiye aitliği belirlenebilmektedir.

 

 

Parmak izi çalışmaları bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle değişik alanlarda birçok faydalar sağlamıştır. Herhangi bir kazadan dolayı ölen insanların kimlik belirlenmesinde özellikle kazazedenin yüzü tanınmayacak halde olsada parmak izi tanımanın kullanılması çok büyük avantaj sağlamaktadır ve özelikle suç işleyen insanların tespitinde ve yakalanmasında kullanılan en iyi yöntemlerden biridir.

Okuma yazma bilmeyen ve görme engelli olup imza atamayan kişiler içinde imza niteliği taşımaktadır. Parmak izi tanımlamada daha güçlü bir güvenlik isteniyorsa, bir kaç parmağın veya bütün parmakların izi kullanılabilir. Bazı devletlerde sağ ve sol başparmak yeterli görülmektedir.

Parmak İzi Taraması Hangi Alanlarda Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesiyle parmak izleri sadece görüntü olarak değil kod olarak da saklanabilmektedir. Değişik parmak izi tanıma donanımları geliştirilmiştir ve bu donanımlardan en çok kullanılanları termal, optik ve kapasitiftir.

 

 

Normal donanımlı cihazlarla yapılan bir parmak izi tanımasında 40-50 referans noktası kullanılmaktadır ve yapılan bilimsel araştırmalar sonucu iki farklı kişide aynı koordinatlı referans noktası sayısının sekizden fazla olamayacağı ispatlanmıştır. Bu donanımlar sayesinde alınan parmak izi görüntüsü ince detaylarına kadar analiz edilir. Analiz örüntü tanıma algoritmaları kullanılarak yapılır. Bu işlem esnasında parmakta olan kesik, yara, kir, çatlak deri gibi yan etkenler en aza indirgenir. Daha sonraki bir kaç basamaktan sonra parmak izi görüntüsünün detayları analiz edilip ayrıştırılır ve kod olarak saklanır.

Günümüzde birçok akıllı telefonlar dâhil birçok yerde görebileceğimiz parmak izi taraması,  uzun yıllar güvenlik alanında kullanılacaktır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Peyman Mahouti

Peyman Mahouti Elektronik ve haberleşme mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Bir çok araştırma ve uluslararası yayına imza atan Peyman Bilimin Sesi sitesinde son teknoloji ve bilim haber ve yazılarını paylaşmaktadır.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.