Sağlık

8 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

Gebelikte 8

Hamileliğin bu haftasında yine bebek ve anne için heyecan verici değişimlerin yaşanmaktadır. Bebeğin iç organları gelişmeye devam eder, ultrasonda bebeğin daha net görüntüleri elde edilir ve bebek bekleyen çiftler, henüz çok küçük olan bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlarlar.

 

Genellikle gebeliğin bu dönemine kadar ilk kontroller gerçekleşir ancak bazı durumlarda kadın doğum uzmanları bu kritik haftaya kadar beklemektedir. Bu kontrolde bebeğin kalp atışları ultrason görüntülerinde net olarak izlenebilmektedir. Kadın doğum uzmanıyla yapılan detaylı görüşmelerin sonucunda anne adayı bilgilendirilir ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için uyması gereken hususlar kendisine bildirilir.

Hamileliğin 8. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğin gelişimi için birçok kritik sürecin gerçekleştiği dönem olarak kabul edilebilir. Öncelikle bebek artık embriyo sürecinin sonuna gelmiştir ve fetüs aşamasına geçmeye hazırlanmaktadır. Yakın zamanda embriyo halindeyken sahip olduğu kuyruk yok olacaktır.

Küçük fasulye tanesi boyutuna ulaşan bebek yaklaşık 15 mm uzunluğuna sahiptir ve bu dönemden itibaren bebek günde 1 mm kadar büyümeye devam edecektir. Ağırlığı ise 2-3 gr olmuştur. Henüz gözle görülmese de bebeğin testisleri ya da yumurtalığı oluşmaya başlamıştır. Yine bu dönemde oksifikasyon yani kemiklerde sertleşme süreci başlamaktadır; dirsekler, bilekler ve diğer eklemler şekillenmeye başlar.

 

Perdeli eller ve ayaklar yavaş yavaş uzama ve ayrışma evresine geçmiştir. Çok dikkatli bakıldığında toplamda 20 ayrı parmak olduğu gözlenebilir. Bebeğin yüz hatları da belirginleşmeye başlamıştır. Burnu ortaya çıkar, kulakları büyür; çene çizgisi ve ağız açıkça görülür ve diş tomurcukları oluşmaya devam etmektedir. Kısacası bu dönemde bebeğin hem içi hem dışı şekillenmeye devam eder.

Hamileliğin 8. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının rahmi portakal boyutuna ulaşmıştır, artık bebeğin hızlı büyümeye başlamasıyla, gelişimi için uygun koşulların yaratılma süreci hızlanmıştır. Rahmin büyümeye devam etmesiyle karın ağrısı ya da kramp gibi şikâyetler ortaya çıkabilir; aynı zamanda idrar torbasına baskı yaptığı için anne adayı daha sık idrara çıkmaya başlar.  

 

Anne adayların göğüsleri emzirme sürecine uygun hale gelmeye başlamış, hassaslaşmış ve büyümüştür. Göğüslerde kan dolaşımı arttığı için göğüs çevresinde koyu renk damarlar görülebilir. Her kadında bu damarlar gözle görülür hale gelecek diye bir genelleme yapılamaz, diğer belirtiler gibi hamilelikten hamileliğe farklılaşabilir.

Vücuttaki hormon seviyelerin yükselmesi ve hormonların değişmesiyle birlikte göğüs başları koyulaşmaya başlar ve meme başları büyür. Ciltte bozulmalar meydana gelebilir, hormon değişiklikleri sebebiyle anne adayında ergenlik dönemine benzer sivilceler çıkabilir. Genellikle geçicidir ancak bazı kişilerde hamilelik boyunca etkisini sürdürebilir.

Hamileliğin 8. Haftasında Yapılması Gerekenler

Anne adayları genellikle bu haftadan itibaren yavaş yavaş kilo almaya başlayabilirler, hamilelik semptomlarının yaşanma şiddetine bağlı olarak iştah artışı meydana gelebilir. Bebek annenin yediği her besinden doğrudan etkilendiği için, anne adayı mümkün olduğunca organik beslenmeli ve yediklerine dikkat etmelidir.

Doktoruna danışarak egzersiz programı oluşturmalı ve fazla kilo almamak için şimdiden bir beslenme ve egzersiz düzeni oturtmalıdır; fazla kilo almanın bebeğe yararı değil zararı dokunacağı unutulmamalıdır. Bu haftaya özel yapılması gereken bir test yoktur. Anne adayları doğum kontrol uzmanlarının ilettikleri muayene zamanlarına uymalı, kontrollerini aksatmamalıdırlar. Hamilelik sürecinde alınması gereken vitamin ve minerallerin kullanımına devam edilmelidir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak