Sağlık

9 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

gebelikte 9

Bebek hızla büyümeye devam etmekte, anne adayının hormon seviyesi yükselmektedir. Bu hafta bebeğin en gelişiminin en hızlı olduğu haftalardan biridir.

Bebeğin iç organlarının gelişimi sürmektedir. Anne adayının şikâyetleri bu dönemde artabilir, bulantılar ve kusmalar halsizliğe sebep olabilir.  Hamileliğin en tehlikeli periyodu olduğu kabul edilen ilk 12 haftalık sürecin sonuna yaklaşılmıştır.

Hamileliğin 9. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Fetüs dönemi!

Bebek artık embriyo değil fetüs olarak adlandırılmaktadır. Boyu 20-28 mm’ye erişmiştir ve yaklaşık 2-3 gr ağırlığına ulaşmıştır. Bebeklerin bu haftada; başları, bacakları ve kolları ultrasonda net bir şekilde görülür, başı diğer uzuvlarına kıyasla oldukça büyüktür.

Embriyo dönemindeyken sahip olduğu kuyruk artık yerinde yoktur; organları ve kasları faaliyetlerine başlamıştır. Bu haftadan itibaren bebek kilo almaya başlar. Bebeğin göz kapakları gözlerini örter ve 27. haftaya kadar tekrar açılmaz.

 

 

Vücudunun uzuvları artık hareket etmeye başlamıştır, eklemleri hareketlenir ve bebek kollarıyla bacaklarını bükebilir. Bebek henüz çok küçük olsa da insan görünümüne bürünmüştür.

Kulak kepçeleri belirginleşip şekillenmiştir. Üreme organları oluşumunu sürdürür ancak ultrason görüntülerinde henüz kadın doğum uzmanları tarafından ayırt edilecek büyüklüğe erişmemiştir. Bebek uygun pozisyonda olursa cinsiyeti ilk 3 aydan sonra net bir şekilde görülebilecektir.

Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının rahmi günden güne büyümeye devam eder, bu hafta itibariyle kavun büyüklüğüne ulaşmıştır.  Hamilenin hormonlarının bu denli değiştiği bir dönemde aşırı şiş hissetmesi ve halsizleşmesi oldukça normaldir, genellikle tüm kadınlarda bu şikâyet görülür.

Kilo alınabilir ya da anne kilo aldığını düşünebilir. Genellikle bebekten ziyade vücudun su tutmasıyla ilgili olarak anne adayının bedeninde farklılaşmalar yaşanır. Duygu durumunda dalgalanmalar devam eder, bu dönemde anne adayının çevresindeki kişilerin bilhassa da eşinin anlayışlı olması ve bu durumun sebebinin hormonlardan kaynaklı olduğunu anlaması gerekir.

 

 

Hamileliğin başından beri görülen yorgunluk, halsizlik, ağrı, bulantı ve kusmalar devam edebilir ki bu durumda bu semptomların hamilelik boyunca devam edeceği düşünülebilir. Annenin kan hacmi, normalin iki katına ulaşmıştır. Göğüslerde büyüme devam etmektedir, bel bölgesinde kalınlaşma başlamıştır. Henüz göbek bölgesi belirgin hale gelmemiştir.                                                                                                                                       

Hamileliğin 9. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bu kısım önemli!

Bu hafta sürecinde anne ve bebeğe yapılması gereken bir test ya da özellikle kontrol edilmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Hamileliğin bu döneminde anne adayı kaygı ve stresle başa çıkamıyorsa, profesyonel destek alması önerilmektedir.

Grup terapilerine katılması, anne olmuş ya da onunla aynı süreci yaşayan kişilerle bir araya gelmesi, hamileleri rahatlatacaktır. Duygu durumunda dalgalanmalar yaşayan hamileyi eşi ve yakın çevresi de anlayışla karşılamalıdır.

 

 

Anne adayları stresten uzak durmalıdır, hafif egzersizler yapmalı ve günlük aldıkları kalori miktarını arttırmalıdır. Bebeğin gelişimi için bu dönemden itibaren fazladan yaklaşık 250 kalori alınması önerilmektedir.

Fetüsün gelişiminin desteklenmesi için C Vitamini tüketimi arttırılmalıdır; ortalama 85 mg’lık bir doz uygundur. Hamile kadınların bu dönemde düzenli yürüyüş yapmaları ve gergin ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak