Teknoloji

IOS & Iphone Uygulama Yazma Platformları

iOS-iphone-Uygulama-Yazma-Platformlari

Iphone ve IOS Arasındaki Uygulama Farkları:

Iphone'u ve IOS'u farklı kılan önemli özelliklerinden biri uygulamalardır. Uygulamalar Apple App Store'da kullanıcılara sunulur. IOS için uygulama geliştirmek Apple'ın sağladığı araçlar sayesinde oldukça kolaydır. Apple'ın sunduğu araçlar dışında da uygulama geliştirmek için yöntemler bulunur.

Apple tarafından, geliştiricilere sunulan SDK (Software Development Kit) Objective-C ve Swift dillerini destekler. Objective-C 80'li yıllarda ortaya çıkan C dilinden türetilmiş nesne tabanlı bir programlama dilidir. Apple'ın işletim sistemleri Mac OS ve iOS'ta bu yazılım dili ile uygulamalar geliştirilir. 2014 yılına kadar Apple sadece Objective-C dilini desteklerken 2014'ten sonra kendi geliştirdiği Swift programlama dilini de iOS SDK'da desteklemeye başladı.

Iphone ve IOS Arasındaki Uygulama Yazma Platformları Farkları:

Geliştirme ortamı (IDE) olarak Xcode kullanılır. Xcode Apple tarafından geliştirilmiştir. Mac App Store'da ücretsiz olarak geliştiricilere sunulur. Swift, Objective-C  ve Xcode ile iOS uygulaması geliştirebilmek için Mac sahibi olmak gerekir.

Qt uygulama geliştirmek için iyi bir platform-bağımsız geliştirme ortamıdır. Qt'de C++ ile uygulama geliştirilir. Qt ile geliştirilen uygulama daha sonra iOS'a uygun hale çevirilir. Qt'de  C++ ve Objective-c dillerini bir arada kullanmak için geliştirilmiş bir mod da vardır.

Xamarin Microsoft tarafından geliştirilmiş platform-bağımsız bir ortamdır. Xamarin ile iOS için C# veya Ruby kullanarak iOS uygulamaları geliştirilebilir. Xamarin ücretli bir servistir. Xamarinde bulunan emülatörlerle gelitirilen uygulama denenebilir.

 

Alpha Anywhere, geliştiricilere birden fazla yazılım dili seçme olanağı sağlar. C# ,Javascript, Xbasic,VB.Net ,C++ gibi bir çok dilde uygulama geliştirilebilir. Ancak geliştiricilerden aldığı ücret diğer platformlara göre fazladır.

IOS'a  oyun geliştirmek için bir kaç farklı platform vardır. Bunlardan bazılar Cocos2d,Unity,Unreal Engine ve Corona'dır.

Cocos2d 2 boyutlu oyunlar için geliştirilmiştir. C++, Javascript, C#, Objective-C, Python gibi dillerle oyun geliştirilebilir. Ios'un yanında Android içinde oyun geliştirilebilir.

Unity ve Unreal engine ile 2d ve 3d oyunlar geliştirilebilir. Unity C# programlama dilini kullanır. Unreal engine ise C++ dilini kullanır.

 

IOS uygulaması geliştirmek için Mac-OS kullanan bir bilgisayar gerekir. Zamarin ile Windows'ta IOS için uygulama geliştirilebilir. Apple marka bilgisayar olmadan da işlemsel özellikleri iyi olan bir bilgisayarda MacOS işletim sistemi bir kaç değişiklikle kullanılabilir. Bu yöntem Hackintosh olarak adlandırılır. Hackintosh yükledikten sonra Xcode platformunu veya yukarıda belirtilen platformlardan birini yükleyerek iOS uygulaması geliştirilebilir.

Uygulama geliştirirken versiyon kontrolü kullanmak önerilen bir yöntemdir. Versiyon kontrolü uygulama kodunun her değiştiğinde önceki sürümün saklanması anlamına gelir. Böylelikle herhangi bir hatada veya bug durumunda bir önceki versiyona dönülebilir veya bir önceki versiyonla karşılaştırılarak sorun bulunabilir. Versiyon kontolü için kullanılan en popüler platform Git'tir. Git ile versiyon kontrolü yaparak verimlilik arttırılabilir.

IOS uygulamaları geliştirdikten sonra Apple App Store'a yüklemek için Apple Developer olarak kayıt olunması gerekir. Apple geliştiricilerden yıllık 99$ , şirketlerden ise yıllık 299$ alır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Peyman Mahouti

Peyman Mahouti Elektronik ve haberleşme mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Bir çok araştırma ve uluslararası yayına imza atan Peyman Bilimin Sesi sitesinde son teknoloji ve bilim haber ve yazılarını paylaşmaktadır.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.