Sağlık

30 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

30 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin hızla sonuna yaklaşıldığı bu haftada anne adayı hamileliğinin hiç bitmeyeceğini düşünebilir, bebeğine kavuşma zamanı yaklaştıkça sabrı tükenir.

Ancak bu çok sık görülen bir durumdur; hamileliğin hayatlarını zorlaştırdığı zamanlarda anne adayları bir an önce bebeklerine kavuşmak isterler.

İşin aslı sürecin sonu da iyice yaklaşmıştır. Artık anne adayı etrafında gördüğü bebekli ailelere daha çok dikkat eder, davranışlarını gözlemler ve daha çok hayal kurmaya başlar.

Bebek büyümeye devam eder, kilo alır ve hala oldukça hareketlidir. Anne adayı artık kendini gerçek anlamda anne gibi hissetmeye başlar, karnı da onu doğrulayacak boyutlara ulaşmıştır.

Duygusallığı devam eder, bu haftalarda anne adayının bebeğinin sağlığıyla ilgili endişeleri artabilir, sakin olunması ve mantıklı olunmaya çalışılması gerekmektedir. Annenin panik yapmasına gerek yoktur ve bu haftaların tadını çıkarmaya çalışmalıdır.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebeğin boyu 40 cm civarına ulaşmıştır ağırlığı ise 1300 gram dolaylarındadır. Hareketleri devam eder ancak büyümesi hızlı olduğu ve hareket edeceği alan kısıtlandığı için hareketlerinde yavaşlama olabilir.

Önceki haftalara göre anne bebeğin hareketlerinden daha az rahatsız olur. Bebek el ve ayaklarını oynatmaya devam eder, gün içesinde ultrason ile görüntülendiği takdirde gözlerini kırptığı gözlenebilir.

Işıklara karşı hassasiyeti artmıştır ve ışığa tepki vermektedir. Bu dönemde ilginç bir gelişme de bebeğin göz yaşlarının yapımının başlamış olmasıdır; resmi olarak bebeğiniz artık ağlayabilir.

Bebek yağlanmaya devam eder, cildindeki buruşukluk her geçen gün azalır ancak vücudunun ısısını koruyan “lanugo” hala bebeğin ısısının stabil tutulması için vücudunu kaplamaktadır.

Bebek bu dönemde dış dünyada rahat nefes alabilmek için soluk alıp verme egzersizlerine devam eder, bol bol hıçkırır.

Sindirim sistemi gelişmiştir, yemek borusu tamamen fonksiyonel hale gelmiştir. Tırnakları uzamıştır ve muhtemelen yüzünü çizmeye çoktan başlamıştır.

Hamileliğin 30. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Gebelik boyunca anne adaylarının en çok kilo aldığı dönem 20. ve 30. haftalar arası olarak kabul edilir.

Hamileliğin 30. haftasından sonra da kilo alınmaya devam eder ancak vücutta radikal değişimler yaşanmaz.

Anne adayı kilo aldığı ve ağrıları yoğunlaştığı için kendini pek konforlu hissetmez, günlük hayatı büyük ölçüde engellenir.

Vücut şeklinin ve ağırlık merkezinin değiştiği bu dönemde anneler duruşlarına, oturuşlarına ve hareketlerine dikkat etmelidir, mümkün olduğunca kontrolü elden bırakmamalıdır. Hafif egzersizler yapılabilir aslında yapılması da gerekir.

Yorucu olmayan yürüyüşler yapması ve eğer annenin imkânı varsa yüzmesi kaslarının rahatlamasına sebep olarak bünyesine çok iyi gelecektir.  Hamileliğin bu haftaları erken doğum riskinin arttığı düşünülür, yalancı doğum sancılarının sıklığı ve şiddeti artmaya başlamıştır, anne kendini çok zorlamamalı ve dinlenmeye özen göstermelidir.

Çalışan anneler için bu dönemden itibaren işe gitmek zorlu bir hal alabilir, izin alma imkanı varsa artık bu imkanını kullanmak için fırsat kollayabilir.

Hamileliğin 30. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bebeğin dünyaya gelmesine az kaldı; erken doğum olabileceği ihtimali de akıldan çıkarılmamalı ve bebeğin odası, kıyafetleri; kısaca dünyaya geldikten sonra ihtiyaç duyacağı tüm eşyalar artık hazır olmalıdır.

Anne  sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, kabızlık sorununu en aza indirmek için lifli gıdaları tüketmeye ve bol su içmeye devam etmelidir. 

Bebek ile annesinin bağı şimdiye kadar kurulmuş ve güçlenmiştir; ancak  anne adayının bebeğiyle konuşmaya devam etmesi, müzik dinletmesi ve ona dokunması önerilmektedir.

Babalara her zamanki gibi çok iş düşmektedir; bebeğe kavuşma heyecanın  arttığı bu süreçte anneye hep destek tam destek politikası benimsenmelidir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.