Sağlık

29 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

29 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Hamileliğin ne demek olduğunu anne adayının gerçek manada anlamaya başladığı dönem artık resmi olarak başlamıştır! Hamileliğin son üç aylık döneminde yani üçüncü trimesterde annenin hormonları tek kelimeyle alt üst olmuştur.

Üstelik büyüyen karnı ve çektiği acılar da cabası! Baba bu dönemde sakin kalmaya özen göstermelidir, kimi zaman “senin yüzünden” ithamlarıyla karşılaşma olasılığına karşı da hazırlıklı olmalıdır.

Anne adayının bu dönemde büyüyen karnının farkında olması ancak bunu bir sorun haline getirmeden beslenmesine ve egzersizlerine devam etmesi gerekmektedir.

Evet, zorlu bir süreç olduğunun farkındayız; ancak en azından pozitif düşünerek semptomların üstesinden gelinebileceğini de biliyoruz.

Hamileliğin 29. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebek bu hafta itibariyle yaklaşık 38-39 cm arasında bir uzunluğa sahiptir, ağırlığı ise yaklaşık 1150-1300 grama yükselmiştir.

Bebeğin hareketlerini ilk kez hissettiğinde anne adaylarının nasıl bir heyecan yaşayacaklarından bahsetmiştik.

Ancak artık heyecanın yerini fiziksel reaksiyonlar alır. Bebek öylesine güçlenmiştir ki, yumrukları annenin canını yakmaya ve nefesini kesmeye başlayabilir.

Bebeğin hareketlerinin sıklaşmaya başlaması ve kuvvetini arttırmasıyla birlikte anne idrar kaçırabilir, kasık ağrıları artabilir.

Ancak endişe etmeye gerek yoktur; bebek büyümeye devam edecektir ve büyüdükçe de rahim içindeki hareket alanı azalacağından hamileliğin sonuna kadar bu kadar şiddetli ve etkili şekilde hareket edemeyecektir.

Bu dönemde bebek hızla yağ depolamaya devam eder, cildindeki buruşukluk ciddi oranda azalmıştır. Bebeğin beyni hızla gelişmeye devam eder hatta ısı ayarlama merkezi gelişimini tamamlamıştır.

Akciğerleri gelişmeye devam eder; alveol ve bronş yapısı daha komplike hale gelmektedir. Bebek bu hafta itibariyle dünyaya gelirse yaşayabilir sadece belli bir süreliğine hastanede kalması gerekir.

Hamileliğin 29. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Annenin karnı hızla büyümeye devam eder, hormon dengesi de tamamen değişmiştir. Cildinde kaşıntı, gerilme ve kuruluk yaşanabilir. Anne bu dönemde kilo almaya devam eder, hareketleri yavaşlar.

Bünyesi bu fazla kilolardan ötürü hantallaşır ve anne adayında halsizlik görülebilir; çok normaldir. Yorgun hissedildiği zamanlarda ılık duş alınması ve kasların rahatlatılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Anne aldığı kilolara odaklanabilir ve kendini kötü hissedebilir ve hatta kimi zaman özgüveni tamamen ortadan kalkabilir; bunun geçici bir durum olduğu kendisine anlatılmalıdır ve morali arttırılmalıdır.

Anne bu dönemde fiziksel ve duygusal bir çok değişim geçirir, ruh halindeki dalgalanmalar devam ederken fiziksel olarak kilo almanın yanı sıra; bel, bacak, sırt ve göğüs ağrılarıyla da mücadele etmektedir.

Bacaklara aniden kramp giriyorsa doktora danışılmalıdır ve kalsiyum-magnezyum takviyelerine ihtiyaç duyulup duyulmadığı netleştirilmelidir.

Hamileliğin 29. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bebek kendisi için kan üretmeye devam ederken annenin kanındaki demir oranı azalabilir; günlük 30 miligram demir takviyesi alınabilir, ancak doktorlara danışılması gerekir.

Anne adayı bu haftada da beslenmesine dikkat etmelidir; iyi pişmemiş et, tavuk ve balık ürünlerinden uzak durmalıdır, pastörize edilmemiş süt ve meyve sularını içmemelidir, şarküteri ürünlerini tüketmemeye özen göstermelidirler.

Kilo alma sürecinin hızla devam ettiği bu dönemde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir, kalorisi yüksek hamur işi gıdalardan kaçınılmalıdır.

Vücudun su toplayıp şiştiği bu dönemde düz ayakkabılar giyilmeli ve bedeni saracak kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Hamileliğin bu haftasında doktor kontrolüne gidilmesi gereken özel bir durum yoktur,  bebeğin hareketleri takip edilmelidir.

Bebek bu dönemde anne hareket halindeyken uyur ve anne uyumaya hazırlandığı zaman uyanır, annelerin sabırlı olması gereken bir süreç yaşanır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.