Sağlık

31 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

31 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 31. Haftasında anne adayları toplumun dikkatli bakışlarıyla karşılaşabilir hatta nezaket gösterilerine maruz kalabilir.

Toplu taşıma kullanılıyorsa artık ayakta kalma devri kısa bir süreliğine sona ermiştir, kendisine yer verilir ve mümkün olduğunca rahat ettirilmeye çalışılır. Anne adayının kendisini prenses gibi hissettiği bu dönemde bebeğine kavuşmasına sayılı haftalar kalmıştır.

Bebeğin hızla kilo aldığı bu dönemde bol bol sıvı tüketilmesi ve dengeli beslenme kritik derecede önemlidir.

Bebeğin hareketleri takip edilmeli, aşırı hareketsiz kalması gibi beklenmedik bir durumla karşılaşıldığı takdirde hemen doktor kontrolüne gidilmelidir.

Erken doğum ihtimaline karşı hazırlıklı olunması ve şimdiden doğuma giderken götürülecek bebek çantası hazırlanmalıdır.

Hamileliğin 31. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebeğin boyu 40 cm’ye ulaşmıştır ve ağırlığı 1500 gram dolaylarındadır. Hamileliğin son dönemlerinde bebek hızla kilo alır ve yağ depolar.

Doğuma kadar kilo almaya hızla devam edecektir. Sindirim sistemi ve akciğerleri olgunlaşmaya devam eder; akciğerleri soluk alınca rahatlıkta şişebilir.

Bebeğin beş duyusu da çoktan çalışmaya başladı ve kulakları gelişimini tamamladı. Artık tüm sesleri ayırt edebiliyor ve konuştuğunuz her şeyi rahatlıkla duyabiliyor.

Gizli konuşmalarınızın bir şahidi var, unutmayın! Kulaklarının hassasiyetinin çok arttığı bu dönemde anne adaylarının gürültülü ortamlardan uzak durması gerekir, aniden çalınan kornalar, yüksek müzik sesleri bebeğin korkmasına sebep olabilir; dikkatli olunmalıdır.

Hamileliğin bu döneminde amniyotik sıvı miktarının kontrol edilmesi gerekir. Çok fazlaysa bebeğin gerektiği kadar sıvı yutmadığı anlamına gelebilir; sıvı miktarı çok azsa bebeğin böbrek sorunu olduğu düşünülebilir.

Kadın doğum umanları ultrason yardımıyla bebeği görüntülediklerinde bir sorun olup olmadığını anlayabilirler. Bebeğin kemikleri hızla sertleşmeye ve gelişmeye devam eder; anne adayının kalsiyum içeren besinler ya da takviyeler kullanması gerekebilir.

Hamileliğin 31. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Bu hafta itibariyle annenin kilo alış hızı yavaşlar, bebek için durum tam tersidir, hızla kilo alır. Bebeğin büyümesiyle birlikte anne adayının karnı da büyümeye devam eder.

Bebeğin büyümesi ve annenin iç organlarına ve omurgasına baskı yapmayı sürdürmesiyle sırt ve bel ağrılarında ciddi artışlar görülebilir.

Anne adayı için uyumak her geçen gün daha zor hale gelecektir, maalesef bu süreç engellenemez; ancak hafifletilebilir. Yatmadan önce ılık süt içilmesi, sıcak banyo yapılması ve yastıklardan destek alınması önerilmektedir.

Annenin göğüsleri emzirmeye hazırlanır, çoğu kadında “kolostrum” salgılanmaya başlar. Sık idrara çıkma ihtiyacı devam eder; kahkaha atarken, öksürürken ya da hapşırırken anne idrar kaçırabilir; maalesef bu durum da oldukça normaldir.

İdrar kaçırma problemi olan kişiler “kegel egzersizleri” ile bu sorunun üstesinden gelmeye çalışabilirler. Mide yanması ve ekşime sorunları devam eder, yalancı doğum sancıları da sıklaşarak devam etmektedir.

Hamilelik boyunca anneyi bırakmayan kabızlık problemi ise aynı rahatsız ediciliğiyle anneye eşlik eder.

Hamileliğin 31. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bebek için tüm hazırlıkların artık tamamlanmış olması gerekir. Hamileliğin sonunun yaklaştığı bu dönemlerde yapılması gereken tek şey sabırla beklemek ve anneye destek olmaktır.

Anne adayları zor bir süreçten geçmektedir ve çoğu zaman bu haftalarda duygusal olarak oldukça kırılgan oldukları bilinir.

Bedenlerinden nefret etmeleri muhtemeldir, eğer anne adayı bunu çok kafaya takıyorsa profesyonel destek alması sağlanmalıdır.

Eşine ve yakın çevresindekilere çok iş düşmektedir, ona destek olmaları ilk öncelikleri olmalıdır.

Bu arada anne bebeğine bakamayacağını da düşünebilir yine telkin edilmesi gerekir. Anne adayları bu dönemde kesinlikle sakinleştirici kullanmamalıdır, bu tür ilaçlar bebeğe zarar verebilir, doktoruna danışıp nasıl önlemler alması gerektiğini öğrenmelidir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.