Sağlık

32 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

32 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Hamileliğin sekizinci ayına girildiği bu haftada, anne adayları bebeklerine kavuşmaya hazırdır. Şimdiye kadar kilo alınmış, vücut hantallaşmış olsa da bebeğine kavuşacağı düşüncesiyle anne adayı dinçleşmeye ve neşelenmeye başlar.

Bu hafta doktora gidilmesi ve test yapılması gereken haftalardan biridir. Bebeğin doğumuna yaklaşık 8 hafta kalmıştır ve her şeyin yolunda gittiğinden amin olunması için uygun bir dönemdir.

Hamileliğin 32. haftasında anne bebekle birlikte kilo almaya devam eder, bebek hızla yağ depolar, iç organları doğumdan sonraki sürece hazırlanmaya devam eder.

Doktorlar bu haftalarda sağlıklı beslenmeyi ve annenin sağlık koşulları el verdiğince egzersiz yapmasını önermektedir.

Hamileliğin 32. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebek, gebeliğin 32. haftasında yaklaşık olarak 44 cm uzunluğuna ve 1,7 kg ağırlığa ulaşmıştır. Bebek rahim içerisinde doğum için uygun pozisyonuna geçmiştir; diğer bir deyişle baş aşağı durmaya başlamıştır.

Doğum pozisyonuna geçmeyen bebekler de olabilir, daha doğuma zaman vardır; endişe edilmesi gereken bir durum söz konusu değildir. 

Rahim içindeki alan artık kendisini kısıtlamaya ve ona dar gelmeye başladığı için bu hafta itibariyle fetüsün hareketlerinde kısıtlanma ve farklılaşma olabilir.

Anne bebeğinin hareketsiz kalması sebebiyle panik yapmamalıdır; sürecin gerektirdiği budur.

Hamileliğin bu haftasında uzmanlara göre; bebek rüya görmeye başlamaktadır.

Bebeğin beyin gelişimi devam eder; annenin beslenmesine dikkat etmesi hala önemini korumaktadır, kalsiyum tüketimine önem verilmelidir.

Göbek kordonu; bebeğin dönüş hareketlerine dayanmak ve kopmamak için jelatinimsi bir maddeyle kaplanır.

Bebeğin iskeleti 32. haftada tamamen oluşmuştur ancak doğum esnasında anneye zarar gelmemesi için esnekliğini korumaktadır.

Bebeğin tırnakları artık tamamen çıkmıştır ve beş duyusu da çok iyi çalışmaktadır.

Bebek hızla yağ depolamaya devam eder, derisindeki buruşukluk devam etmektedir ancak eskiye nazaran derisindeki buruşuklar düzelmeye başlamıştır.

Hamileliğin 32. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayları göbek deliklerinin patlayacağını düşünebilirler, artık bebekleri iyice büyümüştür göbekleri de bebekleriyle birlikte her geçen gün daha da büyümeye devam etmektedir.

Göğüsleri neredeyse emzirmeye hazır hale gelmiştir ve iyice büyümüştür. Yorgunluk, göğüslerde akıntı, ağrılar, kabızlık, mide ekşimesi, uykusuzluk, nefes almakta güçlük, bacaklarda kramplar, varis oluşumu, sabah yorgunluğu, ciltte çatlaklar ve mide bulantıları muhtemelen devam etmektedir.

Annelerde yalancı doğum sancıları artarak sürmektedir.  Anne adayları haftada yarım kilo almaya devam edebilirler, sürecin sonuna hızla yaklaşıldığı bu dönemde kilo alınması çok normaldir.

Anne adayları mümkün olduğunca morallerini bozmamalıdır; fazla kalorili yiyeceklerden uzak durarak ve mümkün olduğunca hareket ederek kendilerini daha iyi hissedebilirler.

Doğuma az kalmasıyla anne adayında vajinal kanamalar olabilir, ciddiye alınması gereken sorunlardır.

Anne adayları bu gibi şikayetler yaşarlarsa acilen doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde hem bebek hem anne için ciddi problemler meydana gelebilir.

Çalışan anne adayları için bu haftanın başka bir önemi de vardır. Bu hafta itibariyle anne adayları hamilelik iznine çıkabilirler. Yasal izinlerini başlatarak doğumdan önceki iki ayda, bebeklerini beklerken dinlenebilirler.

Bu izin özel sektörde ya da kamuda çalışan tüm anne adayları için geçerlidir. 

Hamileliğin 32. Haftasında Yapılması Gerekenler

Doğuma yaklaşık iki ay kaldığı bu dönemde bebeğin odası, kıyafetleri ve doğduktan sonra ihtiyacı olan her şey muhtemelen hazırdır, hazır değilse bir an önce tamamlanmalıdır.

Yalancı doğum sancılarının arttığını daha önce de belirtmiştik; bazı anne adayları gerçek doğum sancısıyla karıştırabilirler, özellikle ilk kez doğum yapacak kadınların bu konuda doktorlarıyla iletişim halinde olması önerilmektedir.

Gebeliğin 32. haftasında anne adayları doktor kontrolüne gidip ultrason kontrolüne girmeleri gerekir.

32. hafta ultrason kontrollerinde fetüsün ve iç organlarının gelişimi detaylı olarak incelenir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının miktarı, bebeğin doğum pozisyonunu alıp almadığı, bebeğin hareketleri detaylı bir şekilde incelenir.

Hamileliğin sonuna doğru doktor kontrolleri sıklaşır ve önceki haftalarda 1-2 ayda bir yapılan kontroller artık 2 haftada bir tekrarlanır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.