Sağlık

Meme Büyütme ve Küçültme Ameliyatları

Meme büyütme ameliyatı

This post is also available in: enEnglish (İngilizce)

Estetik görünüm giderek önem kazanıyor. Güzel olmaya daha çok ihtiyaç duyulması kadın kimliğinin en önemli unsurları arasında bulunan göğüslere yüklenen anlamı da arttırıyor. Göğüsleri gereğinden küçük ya da gereğinden büyük olan kadınlar fiziksel özelliklerini bir sorun olarak tanımlayıp, ideal görünüme kavuşmak istiyorlar. Baş etmeleri gereken fiziksel ve psikolojik sorunların kaynağı göğüslerinin şekli ya da boyutu olduğu takdirde göğüs estetiği ameliyatları sorunlarının en kesin çözümü haline geliyor.

Kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri, daha sağlıklı olmaları ve kendilerine duydukları güvenin artması için uygulanan meme büyütme ve küçültme ameliyatlarının estetik operasyonlar içindeki oransal değeri de giderek çoğalıyor. Meme büyütme ve küçültme ameliyatları çok talep görüp bir o kadar da merak edildiği için bu yazımızda meme büyütme ve küçültme ameliyatları ile ilgili önemli bilgiler aktaracağız.

Meme Büyütme Ameliyatları

Göğüs büyütme ameliyatları küçük göğüslerin ideal ölçülere getirilmesi amacıyla meme başından, koltuk altından, meme altından veya göbek kısmından kesi atılarak; göğüs kasının altına farklı boyutlarda protezlerin konulduğu cerrahi operasyonlardır.

 • Küçük göğüslere sahip olduğu için vücudu orantısız görünen kadınlar,
 • Hamilelik dönemi sonrasında göğüsleri sarkan, küçülen kadınlar,
 • İki memesi arasında hiza ve boyut farklılıkları olanlar,
 • Geçirilen hastalıklar neticesinde göğüslerinin ikisini ya da tekini aldırmak zorunda olan kadınlar,
 • Daha önce göğüs büyütme ameliyatı olan fakat protezleri yeniletme zamanı gelen kadınlar meme büyütme ameliyatları için uygun aday olarak kabul edilirler.

Meme büyütme ameliyatlarının gerçekleştirilmesinin ardındaki temel sebep gereksinimlerden ziyade kadınların psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmemeleridir. Küçük göğüsleri olduğu için öz güveni azalan, sosyal ilişkileri zedelenen ve hatta evden dışarı çıkmak dahi istemeyen kadınların yaşadığı zorluklar bilinmektedir.

Tarih boyunca kadın memesine yüklenen anlam nedeniyle görünümlerinden memnun olmayan kadınlar göğüs büyütme ameliyatı olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası hastanın göğüslerinin ne kadar büyük olacağını cerrahlar belirler. Bu süreçte hastaların beklentileri, göğüslerinin şekilleri, boy uzunlukları, omuzlarının ne kadar geniş olduğu gibi veriler hesaba katılmalıdır. Meme büyütme ameliyatları sonrası hastanın vücudu ideal görünüme kavuşabilir çünkü vücut orantısı göğüslerinin büyümesi ile birlikte düzelecektir.

Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar ameliyat sonrasında kendilerini daha güzel, daha çekici ve en önemlisi memelerin kadın kimliği üzerindeki etkisi nedeniyle daha kadın gibi hissederler. Bu değişim ise hem özel hayatlarında hem sosyal ortamlarında kadınların duruşunu güçlendirir.

Meme Küçültme Ameliyatları

“Küçük göğüslü olmak bir sorun ama neden büyük göğüsler de ayrı bir problem olarak görülüyor?” derseniz; şu şekilde bir açıklama yapabiliriz. Kadınların göğüsleri ideal ölçülerden daha fazla olduğu takdirde;

 • Kadınlar omuz, sırt ve bel ağrıları çeker, bu ağrılar kronikleşir.
 • Göğüsler yerçekiminin de etkisiyle sarktığı için sütyen askıları omuzlarda derin ve acıya neden olan izler bırakır.
 • Kadınlar büyük göğüsleri nedeniyle normalden daha kilolu görünürler.
 • Büyük göğüslü kadınlar çok dikkat çektiklerini düşündükleri için yürürken, koşarken ve spor yaparken rahatsız olurlar.
 • İstedikleri gibi giyinemezler.
 • Meme cildinde sürtünmeden kaynaklı pişikler oluşabilir, bu pişikler acıya ve kokuya neden olabilir.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda büyük göğüslerin de küçük göğüsler gibi kadınları rahatsız ettiği sonucuna varabiliriz. Ağrılarından kurtulmak ve kendini daha güzel hissetmek için kadınlar en etkili yolu; meme küçültme ameliyatlarını tercih etmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarının temel amacı; kadınların kendilerini mutlu hissedebilecekleri, rahatsızlık duymayacakları, eşit büyüklüğe sahip simetrik göğüsler oluşturmaktır. Göğüslerin ne kadar küçültülmesi gereği hastanın boyu, istekleri, omuz genişliği, kilosu ve yaşı gibi farklı unsurlar değerlendirilerek belirlenir. Başarılı geçen göğüs küçültme ameliyatları sonrasında hastalar eşit büyüklükte, aynı şekilde ve simetrik göğüslere kavuşurlar. Giydiklerini kendilerini yakıştırmaya, kendilerini daha güzel hissetmeye ve sosyal ilişkileriyle birlikte özel hayatlarının da düzeldiğine şahit olmaya başlarlar.

Kaynak: Safa Hastanesi

 

Meme Büyütme ve Küçültme Ameliyatları
5 Kullanıcı (1 Oy)
Değerlendirme
İnsanlar neler söylüyor Sizde Oy verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Onaylandı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Sizde Oy verin

This post is also available in: enEnglish (İngilizce)

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.