Yemek Tarifleri

Antakya Yemekleri

kabak-borani-

Antakya yemeklerinin Türk mutfağında ayrı bir önemi vardır. Lezzetli mi lezzetli Antakya’ya özel yemekler için yılın her döneminde bölgeye yemek turları dahi düzenlenir. Peki, Antakya yemeklerini bu kadar özel kılan nedir?

Antakya yemeklerinin en önemli özelliğinin kıyma ve etle eşsiz yemekler hazırlanması olarak gösterebiliriz. Doğu bölgelerine yakınlığı ile farklı kültürlerin de alışkanlıklarını kendisinde barındıran Antakya mutfağı, tüm yemekleriyle Türk damak tadına oldukça uygun. Başka şehir ve bölgelerdeki yemeklerin dışında kendine has bir lezzet şöleni sunan Antakya yemekleri genellikle kıyma ve et ile yapılmaktadır. Etli yemeklere karşı bir ilginiz varsa Antakya yemekleri ve Antakya tam da size göre. En özel etli ve kıymalı yemekler: Tepsi kebabı ve fellah köftesi.

Etli yemeklerin yanında ayrıca zeytinyağlı ve yoğurtlu yemekler de Antakya mutfağında mevcut.

En özel zeytinyağlı yemekleri: kabak borani.

Her zevk ve damak tadına uygun yemekler sunan Antakya mutfağının sunduğu lezzetleri siz de kendi mutfağınızda hazırlayabilirsiniz. Antakya yemekleri tarifleri asaında Tepsi kebabı tarifi, fellah köftesi tarifi ve kabak borani tarifi ile Antakya’nın dillere destan yemeklerini evinize getirebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz özel akşam yemeklerini Antakya mutfağı ile sunabilir, unutulmaz lezzetler hazırlayabilirsiniz. Sahrap Soysal’ın lezzetli mi lezzetli Antakya yemek tarifleri arasından seçiminizi yaparak kendi menünüzü de oluşturabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde yemek hazırlamanıza olanak sağlayan yemek tarifleri sizleri bekliyor.

Hatay ilinin en büyük ve en bilinen ilçesi Antakya’nın ünü dünyalara yayılmış tatlısı Künefe’yi de yemek turu için Antakya’yı düşünüyorsanız eğer kesinlikle unutmayın. Her yiyenin yıllarca aklından çıkmayan Hatay künefesi ile Antakya yemek menüsünün son adımını tadabilirsiniz. Tepsi kebabı, fellah köftesi, kabak borani, künefe daha fazlası için Antakya’nın eşsiz mutfağını siz de deneyimleyin.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.