Teknoloji Teknoloji Haberleri

Jiroskopik Toplu Ulaşım (Gyroscopic Public Transportation)

Büyük şehirlerdeki tıkanıklık sorunlarını çözmek için Rus tasarımcı Dahir Semonov, iki yıldan fazla bir süredir, kentsel ulaşımın vizyoner bir biçimi üzerinde çalışıyor ve “geleceğin şehirlerindeki otobüsler, tramvaylar ve telli taşıtların yerini alacak” diyen bir fikir ortaya çıkarıyor.

Jiroskopik Toplu Ulaşım Tasarımın Özelliği

Dahir insaat’ın açıklamasına göre,  “Jiroskopik ulaşım”, çok büyük, disk şeklindeki araçların sıkışık sokaklarda ve aşırı trafikli alanlarda özel tasarlanmış tekerlikleri ile tek raylı yolda ilerleyip hatta gerekli durumlarda aracın yükseldiği bir dış tasarıma sahip.

İç tasarımında ise yolcuların aynı otobüslerde olduğu gibi sıralı şekilde oturduğu konforlu ayrıca rahat kanepeler, televizyonlar ve lüks salona sahip bir seyahat düzenlemek istediklerini öne sürdü.

Tasarımcı, önerilen taşınma şeklinin “ana yollardaki genel trafik akışlarından bağımsız, verimli, ekonomik, güvenli, çevre dostu, konforlu ve manevra kabiliyeti sağlamak için büyük bir potansiyele sahip olacağını” öne sürüyor.

Jiroskopik Toplu Ulaşım Nasıl Çalışıyor?

Teleskopik bacakları olan elektrikli bir araç tasarladı. Bu özel tasarımda aracın sıkışık trafiğin üzerine çıkacağını ve orta şeritlere yerleştirilmiş tek rayları kullanarak zahmetsizce hareket edeceğini öne sürdü. Her bir yapıda iki jiroskop, tüm yapıyı stabilize etmekten sorumlu olacaktır.

Bu devrimci kentsel ulaşım şekli, şehirlerdeki otobüs, tramvay ve telli taşıt yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Uçan bir daire şeklindeki muazzam bir araç olan İnşaat’ın jiroskopik taşımacılığı, caddelerin üzerinden geçerek, yukarıdan otomobilleri sollayarak tıkanıklığı ortadan kaldırıyor. Rus şirketi Dahir İnşaat, tasarımında adeta bir tramvay ve bir UFO arasında bir yerde devrimci bir ulaşım şekli geliştirdi.

Sabah saatlerinde, araçların çatılarındaki mevcut güneş panelleri sayesinde taşıt, enerji depolayıp gün boyunca da bu enerji ile çalışarak ekolojik açıdan çevreye duyarlı bir toplu taşıma aracı olacaktır.

Jiroskopik Toplu Ulaşımın önemi

Tasarımcı bu araç sayesinde ambulans ve itfaiye gibi acil durumlarda gerekli bölgeler tam zamanında ulaşılabileceğini ve insanların güvenliğini daha iyi sağlayabileceklerini öne sürdü.

Son olarak, Dahir Insaat'ın direktörü olan Dahir Semonov, şirketin prototip bir model oluşturmaya hazır olduğunu ve dünya çapındaki yatırımcıların bu projeye destek vereceğini umuyor.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.