Teknoloji Haberleri

Teknolojik Gelişmeler

Modern hayatın gerekliliği haline gelen teknolojik aletler yaşamınızın her alanında yer alır. Teknoloji evinizde, iş yerinizde, alışveriş yaptığınız her alanda yani sürekli olarak yanınızda ve çevrenizde bulunmaya devam ediyor. Hem hayatınızı kolaylaştırıyor hem de sizi fazla eşya kullanımından uzaklaştırıyor, bu sayede de vakitten tasarruf etmenizi sağlıyor. Günümüz modern çağında teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı reddeden bir sektör kalmadı. Hamur işi üretiminde de kullanılan modern teknoloji harikaları, kauçuk hamuru üretiminde kontrollü ve en titiz üretim aşamalarından geçerek sizlere ulaştırılır. Bitkilerden elde edilen ve ‘’lateks’’ adı verilen sıvı bitkinin, içerisinde kauçuk bulunan özsuyudur. Ağaç kabuğunun iç kısmında bulunan sıvı kabuğun V şeklinde yarılması ve sıvının akıtılması ile elde edilir. Elde edilen sıvı belirli aşamalardan geçirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu aşamalar; hamur karışım, kalıp tasarım, ekstrüzyon ve finisyon olarak adlandırılır.

 

Standard Profil bünyesinde kullanacağı hamuru, hamur karışım teknolojileri ile mikrogram seviyesindeki ölçümleri kullanarak üretmektedir. Kauçuk hamuru üretirken kullanılan formik asit miktarı, hamurun içerisinde kalan su miktarı, bekleme süresi ve temizliği son derece önemlidir. Hamur dumanda bekletilerek küflenmesinin önüne geçilir. Hamur karışım teknolojileri ile hata payını en aza indirgeyerek bilgisayar kontrollü ve online süzme sistemleri sayesinde geliştirdiği hamur prosesini kullanmaktadır. Sünger hamurlar da dahil olmak üzere bünyesindeki hamurları tek seferde kalite ve temizlikten ödün vermeden üretebilmek de, ürün proseslerindeki stabilizeyi koruyabilmektir. Minimum ölçekli kimyasal tartım ve kapalı, açık karıştırıcılar ile sıcaklık kontrolü ve şekillendirme aşamaları titizlikle ilerletilmektedir.

Hamur üretiminde hammadde teminatından bitmiş ürünlere kadar her işlemi kendi bünyesinde gerçekleştirerek işini özveriyle gerçekleştiren Standard Profil, ihtiyaç duyduğu kalıp tasarım teknolojilerini de kendisi tasarlamaktadır. Bu sayede sizlerden aldığı geri dönütlere en kısa süre cevap verebilmekte ve arzu ettiğiniz tasarım ya da benzeri değişiklik taleplerinizde hızlı dönüşler yaparak etkili ve hızlı çözümler üretebilmektedir.

 

Standard Profil tasarladığı ürünlerin üretimini yaparken son teknoloji ekstrüzyon hattını kullanmaktadır. Ektrüzyon teknolojilerinde EPDM tecrübesi ve TPV alanına yaptığı yatırımlar ile sizlere hammaddeden fazlasını sunarak; arzu ettiğiniz mühendislik çalışmalarını, birbiri ile bağlantılı parçalar için uygun üretim hattı çözümlerini ve beklentinizin de üstünde yer alan ürün hizmetini size sunmaktadır. Bant, metal carrier, flok ya da flok bandı, PE, TPV ve kimyasal kaplamalar komponentlerini taleplerinize uygun olarak ürünlerinde kullanabilmektedir. Ekstrüzyon teknolojileri kullanımında ilerleyen Standart Profil; doğa dostu, gelişen ihtiyaçlara uygun, geri dönüşümü sağlanabilen, kaliteli ürünler ortaya çıkarırken; değişken ekstrüzyon, ko-ekstrüzyon, farklı kaplama teknolojileri, değişken kesit uygulamaları ile online uzunluk ölçüm, lazer ve elektronik haberleşme sistemlerini ve prosesi endüstriyeliz etmiştir. Kullandığı eş zamanlı projeksiyon ve yüzey kontrol cihazları sayesinde plastik, kauçuk ya da sünger hamurlarla çıkardığı ürünlerin farklı üretim aşamaları ve kontrol üniteleri, tam ve kesintisiz bir şekilde yapılabilmektedir.

 

Üretim aşamalarından sonra ürünlerin son testlerinin yapılması adına finisyon (bitirme) işlemi uygulanır. Standart profil yine kendi bünyesinde ürettiği makineleri ile doğa dostu ve üst düzey finisyon teknolojilerini kullanmaktadır. Ürünlere yapılan sertlik, yoğunluk, kopma seviyesi ve kopma anındaki uzama testleri ile mikro sertlik, aşınma, deformasyon, ekstrakte edilebilir madde seviyesi tespiti, çeşitli sıvılarda ve hava spekülasyonlarında gerçekleşebilecek yaşlandırma testleri manuel aşamalar yerine üstün teknolojiye sahip makine parkurlarında yapılarak, ürün tesliminden sonra yaşanabilecek hata payı sıfıra indirgenmiştir. Bitmiş parçalarda ±0,75 mm hata payı toleransı ve robotik kaplama sistemleri ile farklı kesit imkanı sunan gelişmiş finisyon teknolojileri kullanan ve ek işçilik gereksinimi olmadan hızlı, pratik ve kaliteli ürünler ortaya çıkaran Standart Profil, çevre dostu üretimiyle sizlere hizmet vermektedir.

Yazar Hakkında

Mehran Mahouti

Mehran Mahouti Bilgisayar sistemleri mühendisi ve Metalürji Malzeme yüksek mühendisidir. Mehran sabahları araştırmacı akşamları ise yazardır. Bilime hayranlık duyan Mehran, Güvenlik sistemleri, Tasarım, Sağlık ve Malzeme bilimlerinde uzman olup Bilimin Sesi sitesinde bu alanlarda yazıları, son gelişmeleri ve kendi araştırmalarını yayımlamaktadır.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.