Genel Kültür

Amerika Birleşik Devletleri’nin Mason Başkanları

Amerika Birlesik Devletleri’nin Mason Baskanlari

Şimdiye kadar olan yazılarımızda masonlukla ilgili bilinmeyen hususları aydınlatmaya çalıştık.

Masonların kendi kaynaklarından yapılan araştırmalar sonucunda Masonların gözünden “masonluk nedir?”, “masonluğun dereceleri nelerdir?”, “Mason kardeşliğinin tarihi nasıl gelişmiştir?”,  “masonlukta kullanılan sembollerin anlamı nelerdir?” gibi konularda bilgi aktardık.

Dünyanın en eski kardeşlik örgütü olarak bilinen Masonlar, tarih boyunca etkilerini sürdürmüşlerdir.

Kullandıkları semboller, gizli ritüelleri ve topluluk kuralları her daim toplumun ilgisini çekmiş ve birçok tartışmaya yol açmıştır. Devlet başkanları, sanatçılar, politikacılar ve ünlü simaların başarılarının ve takdir edilmelerinin altındaki sebep olarak Mason kardeşliğine üye olmaları görülmüştür.

Bu durum Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanları içinde geçerlidir. “Amerika Masonlar tarafından kurulmuştur” söylentileri oldukça yaygındır ve aslında bir bakıma da doğrudur. ABD Başkanları arasında Masonluğu ortaya çıkmış bir çok devlet adamı bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan olarak görev yapanların 14 tanesinin mason kardeşliğine üyeleri kesin olarak saptanmıştır.

Operatif masonluk derecelerinin haricinde Skoç ritinde de yükselmeyi başaran bu başkanlar, tarihe damgasını vurmayı başarmıştır.

Genel olarak bakıldığında, masonluğu bilinen başkanların 30. Derece ve üstünde oldukları dikkat çekmektedir.

George Washington

Amerika’nın ilk başkanı ve Amerika’nın kurucularında olan George Washington en ünlü masonlar arasında yer almaktadır.

20 yaşındayken, 1753 yılında mason kardeşliğine üye olan Washington, zaman içerisinde en etkin mason üyelerinden biri haline gelmeyi başarmıştır.

Amerika Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra yeni kurulan Alexandria Loca’sının üstadı olarak seçilmiştir. Bu loca 1805 yılında Alexandria-Washington Locası adını almıştır.

 

James Monroe

Monroe Doktrini’nin yaratıcısı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 5. Başkanı olan Monroe.

Diğer bir Mason olan George Washington ile de yakınlığı ile bilinen bir devlet adamıdır.

1776 yılında usta mason olmayı başarmıştır. 6 numaralı Williamsburg Locasında kaydı bulunmaktadır.

 

Andrew Jackson

Takipçileri, günümüzdeki Demokrat Partinin kurucuları olarak bilinen, Amerika Birleşik Devletleri’nin 7. Başkanı olan Andrew Jackson, ahlaki politikalarıyla ön plana çıkan asker kökenli bir devlet adamıdır.

1822 ve 1823 yıllarında Tennessee Locasında Büyük Üstatlık seviyesine kadar yükselmeyi başarmıştır.

 

James Knox Polk

Amerika Birleşik Devletleri’nin 11. Başkanı olan James K. Polk, bir görev döneminden sonra istifa eden ilk başkan olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

1820 yılında Usta Mason seviyesine yükselmiştir.

31 numaralı Columbia Locasında kaydı bulunmaktadır

 

James Buchanan

1817 yılında Usta Mason seviyesine yükselmeyi başaran, Amerika Birleşik Devletleri’nin 15. Başkanıdır.

43 numaralı Locaya kayıtlıydı, locanın bir ismi bulunmamaktaydı.

 

Andrew Johnson

ABD’nin 17. Başkanı olarak 1865 ve 1869 yılları arasında görev yapan Andrew Johnson 3 numaralı Greeneville Locasına kayıtlı bir mason olduğu kayıtlarda bulunmaktadır.

 

James Abram Garfield

ABD’nin 20. Başkanı olan Garfield, 20 numaralı Magnolia Loca’sında kayıtlı bir masondur.

Suikaste uğrayan devlet başkanlarından biri olma özelliği taşır ancak ölüm sebebi suikast değil, suikast sonrası doktorların hatalı müdahaleleridir.

 

William McKinley

4 Mart 1987 tahininden, suikaste uğradığı 1901 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin 25.

Başkanı olan William McKinley, Amerikan tarihindeki ünlü masonlar arasında yer almaktadır.

1865 yılında mason olmuştur, Virginia Eyaletindeki 21 numaralı Hiram Locası’nda kaydı bulunmaktadır.

Theodore Roosevelt

Amerika Birleşik Devletlerinin 26. Başkanı olan Amerikalı politikacı, yazar, asker ve tarihçi olan Theodore Roosevelt de dünyaca ünlü masonlar arasında yer almaktadır.

Roosevelt 1901 yılında 806 numaralı Matinecock Locası’nda üstat masonluk seviyesine yükselmiştir.

 

William Howard Taft

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinin 10. Başkanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 27. Başkanı olma unvanlarına sahip olan William Howard Taft’ın yüksek derecedeki masonlardan biri olduğu bilinmektedir.

 

Warren Gamaliel Harding

ABD’nin 29. Başkanı olan Harding masonluk hayatına 70 numaralı Marion Locası’nda başlamıştır.

Marion Locası’nda üstat masonluk derecesine yükselmeyi başaran Harding, talep üzerine İncil üzerine kutsal yemin etmiştir.

 

Franklin D. Roosevelt

Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. Başkanı olan Franklin Delano Roosevelt, Amerikalı devlet adamı, politik lider ve demokrat olarak dünyaca tanınmaktadır.

Mason kardeşliğine New York şehrinde giren Roosevelt, 50 yıldan fazla süre boyunca kardeşliğe hizmet ettiği bilinmektedir.

8 numaralı Holland Locası’nda kaydı bulunmaktadır.

 

Harry S Truman

Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombasının atılması kararını veren, ABD’nin 33. Başkanı olan Truman, komünizm karşıtı politikalarıyla bilinen bir devlet adamıdır.

Masonluk kardeşliğine 9 Şubat 1909 yılında 450 numaralı Belton Loca’sında başlamıştır.

50 yıl boyunca Masonluk kardeşliğinde görev alan ve bu sebeple altın yıldönümüne ulaşan tek ABD Başkanı olma unvanını elinde tutmaktadır.

 

Gerald Rudolph Ford

Amerika Birleşik Devletlerinin 38. Başkanı olan Gerald Ford, 3 numaralı Columbia Locası’nda 33. Derece seviye mason olmayı başarmıştır.

Mason olduğu düşünülen diğer bir ABD Başkanı da Abraham Lincoln ‘dür.

Ancak kendisi hür masonlar arasında yer almamaktadır.

Başkan adayı olduktan kısa bir süre sonra Tyrian Loca’sına başvuru yaptığı bilinmektedir ancak politik olarak bir engel teşkil edeceği düşüncesiyle başvurusunu geri çekmiştir.

Kendisine başkanlık süresi sonunda tekrar başvuru yapması için öneride bulunulmuş olsa da, Lincoln bir daha masonluk başvurusu için locaya geri dönüş yapmamıştır.

 

Masonluğu tartışılan diğer bir başkan da Ronald Reagan olmuştur. Kariyeri boyunca bir çok kere mason olma şansı yakalamış olsa da kendisi kardeşliğe dahil olmayı tercih etmemiştir.

Kendisiyle ilgili bu söylentilerin çıkmasının asıl sebebi olarak 1988 yılında Beyaz Saray Oval Ofiste bir seremoni düzenlenmiş olmasıdır.

Washington Locası’ndan bir grup masonun kendisine onur belgesi verdiği bilinmektedir.

 

Barack Obama’nın da mason olup olmadığı tartışılan konulardan biridir.

Kendisinin mason olduğuna dair net bir ipucu bulunmasa da, masonlara özgü tokalaşma görüntüleri vermesi, konu ile ilgili yapılan yorumların bir hayli artmasına sebep olmuştur.

 

Mason kardeşliğinin Amerika Başkanlığı’na açılan bir yol olup olmadığı, üzerine komplo teorilerinin üretildiği konulardan biridir. Toplumun elit kesimlerinin bir araya gelmesi ve başkanlık propagandaları için uygun zemin hazırlaması adına kardeşliğin etkisi yadsınmamaktadır.

Ancak elbette Başkanlığa giden yolda, masonluk tek kriter değildir ya da her başkan mason olmalıdır diye bir genelleme yapılamaz.

Ancak resmi olarak mason olduğu açıklanan başkanlar haricinde, henüz açıklanmadığı için diğer başkanlar arasında da mason olanların bulunmadığı iddia edilemez.

Netice de masonlukla ilgili çoğu konu gibi, bu konuda da bildiklerimiz; masonların bilmemizi istedikleri kadardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Mason Başkanları
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Peyman Mahouti

Peyman Mahouti Elektronik ve haberleşme mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Bir çok araştırma ve uluslararası yayına imza atan Peyman Bilimin Sesi sitesinde son teknoloji ve bilim haber ve yazılarını paylaşmaktadır.

Yorum bırak