Sağlık

2 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Oluyor?

Gebelik Haftaları

Sizde fark ettiniz mi?

Gebeliğin ilk iki haftası daha önce de bahsedildiği gibi anne adayları için çok heyecan verici değildir, çünkü 2 haftalık gebelik dönemde beliren yeni yaşamın etkileri henüz tam olarak hissedilmemektedir.

Ancak ikinci hafta ilk haftaya göre anne adayı için daha çok şüphe uyandırıcıdır. Bu dönemde hamile kişi, anne adayı olduğunun bilincinde olmalı ve özel hayat algısından uzaklaşıp bebeği için alışkanlıklarını değiştirmeye başlamalıdır.

Çünkü bu dönemde bebek, hamilelik boyunca herhangi bir zaman diliminden daha hızlı gelişmektedir.

Hamileliğin 2. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bunları Biliyor muydunuz?

46 kromozom içinde en önemli olanlar şüphesiz X ve Y kromozomlarıdır. Bu iki kromozom bebeğin cinsiyetini belirler. Tüm yumurtalar X kromozomu taşır, spermler arasında ise X kromozomunu da Y kromozomunu da taşıyanlar vardır.

Eğer döllenme X kromozomunu taşıyan spermle gerçekleşirse bebeğin cinsiyeti kız, Y kromozomu içeren spermle gerçekleşirse bebeğin cinsiyeti erkek olur.

Bu bilgilerden çıkarılabilecek 2 sonuç vardır; birincisi bebeğin cinsiyetini erkek belirler; ikincisi de döllenme gerçekleştiği anda bebeğin cinsiyeti bellidir. Bu hafta itibariyle bebeğin temel organları da oluşmaya başlar.  

Bebek bu aşamada embriyo haline gelir ve 150 kadar hücreden oluşur. Bu hücreler üç ayrı katman halinde bölünmeye başlar;

  • 1. Katman; Endoderm veya Endoblast olarak da bilinen bu iç tabaka; pankreas, tiroit, karaciğer ve timüs bezini içeren sindirim ve solunum sistemine dönüşecektir.
  • 2. Katman; Mezoderm olarak da bilinen orta tabaka; kemiklere, kıkırdağa, dolaşım sistemine, kaslara, cinsel organa, boşaltım sistemine ve iç cilt katmanına dönüşecektir.
  • 3. Katman; Ektoderm olarak da bilinen dış tabaka; sinir sistemine, beyine, bebeğin derisine, tırnaklarına ve saçlarına dönüşecektir.

Dönüşümün bu safhasında, rahim salgıları embriyoyu korur ve embriyo rahim içerisinde serbestçe hareket edebilmektedir; hala çok küçüktür.   

Annede Meydana Gelen Değişimler!

Bu dönemden sonra normal şartlar altında kadınlar bebek doğana kadar regl dönemi yaşamazlar.

Rahim bu dönemde bebeğin tutunmasına uygun bir ortam yaratmak için endometriyum salgısını arttırmaya başlamıştır.

2. haftada gebelik belirtileri bariz bir şekilde olmasa da yavaş yavaş anne adayı tarafından hissedilemeye başlanır.

Mide bulantıları, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk gibi belirtiler ilk haftaya nazaran daha belirgin hale gelmiştir.

Hamileliğin 2. Haftasında Yapılması Gerekenler

Kötü Alışkanlıkları Bırakın!

Anne adayının bu hafta itibariyle yapabileceği en önemli şey, sahip olduğu kötü alışkanlıklar varsa bunlardan derhal vazgeçmektir. Sigara içiyorsa, içki ya da uyuşturucu madde kullanıyorsa bu alışkanlıklarını tamamen bırakmalıdır.

Bu dönemde bebeğin gelişimi çok hızlı olur ve hayati organlarının oluşumu başlar.

Bu sebeple anne adayı sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve kendi sağlığını korumak istiyorsa hayat tarzına dikkat etmelidir. Hamileliğin ilk haftasında kullanılması önerilen tüm mineral ve vitaminler, gebeliğin ikinci haftasında düzenli olarak kullanılmalıdır.

2 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Oluyor?
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak