Sağlık

3 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılır?

Gebelik Haftaları

Hamilelik semptomları artık başlamış olsa da, anne adayı daha hamileliğinin farkında olmayabilir.

Peki Ne Yapılmalı!

Hamile olunup olunmadığı bilinmiyorsa, semptomların şiddetini arttırdığı bu dönemde mutlaka jinekologa gidilmelidir. Bebeğin varlığı uzman tarafından da onaylandıktan sonraki süreçte doğum gerçekleşene kadar doktor randevularına düzenli olarak gidilmelidir.

Kadın doğum uzmanı henüz belirlenmemişse, anne adayları doğru seçim yapabilmek adına araştırmalarını derinleştirmelidir. Özellikle ilk hamileliği olan kadınlar süreçle ilgili gerektiğinden fazla endişe duyabilirler; bu sebeple doğru doktor seçimi bu sürecin onlar için daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Kendilerine yakın hissettikleri bir kadın doğum uzmanıyla birlikte hamileliği geçirmek, anne adaylarının en önemli avantajı olacaktır.

Bebeklerini dünyaya getirmeye hazırlanırken onları bilgilendiren, rahatlatan ve destek olan uzmanlar en yakın arkadaşları haline gelecektir.

Hamileliğin 3. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin üçüncü haftasında embriyo “morula” adını alır. Morula, sürekli çoğalan hücreler topluluğudur. Döllenmeden yaklaşık 30 saat sonra morula fallop tüplerinden uterusa yani rahime doğru ilerledikçe ikiye, dörde, sekize vb. şekilde çoğalmaya başlar.

Morula rahime doğru giderken, blastosist olarak adlandırılır. Bu haftada blastosist çukurlaşır, içi sıvı ile dolar (amniyotik sıvı toplanmaya ve amniyotik kese oluşmaya başlar) ve haftanın sonunda rahim duvarına ya da rahim ağzına tutunur diğer bir deyişle implante olur.

İmplantasyon gerçekleştikten sonra rahim duvarı yani endometriyum besin maddeleri salgılar.

Bebeğin vücudu bu haftada genel hatlarıyla şekillenmeye başlar. Döllenmenin gerçekleştiği an cinsiyet, göz rengi, saç ve deri rengi gibi özellikler belirlenmişti

Bu haftada beyin, baş, omurilik ve gastrointestinal sistem gelişmeye başlar. Kalp atışı ilk kez bu dönemde başlamaktadır.

Aynı zamanda hCG yani human koryonik gonadotropin diğer bir deyişle de hamilelik hormonu salgılanmasıyla yapılan gebelik testleri pozitif çıkmaya başlayabilir.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Bebeğin boyutu büyümeye devam etse de, anne adayı bulantılar, kusmalar ve iştah azalması sebebiyle hamileliğinin bu haftasında kilo verebilir. Bu dönemde karın ağrısı ve kramplar da oldukça sık görülür.

Hamilelerin dış görünüşünde belirgin farklar olmasa da, rahim içinde meydana gelen değişiklikler oldukça kritiktir.

Doğum kontrol uzmanları bu dönemde; çok ciddi bir olumsuzluk yoksa, anne adayının çalışmaya devam etmesini ve günlük hayatını aynı şekilde sürdürmesini önerirler.

Anne adayının beslenmesine de müdahalelerde ve önerilerde bulunabilir.

Hamileliğin 3. Haftasında Yapılması Gerekenler

Hamileliğin 3. haftasında anne adayının günlük hayatına devam etmesi beklenir.

Beslenmesine dikkat etmesi, gerekli vitaminleri alması; bebeğin çok hızlı büyüdüğü bu dönemde belirleyici rol oynamaktadır.

Hamilenin sağlıklı beslenmesi, bol su içmesi önerilir. Hafif egzersizler yapması ve stresten uzak durması bebek için de anne adayı için de yararlı olacaktır. Geçmiş dönemden kalma kötü alışkanlıklar varsa, bu dönemde tamamen bırakılmış olmalıdır.

3 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılır?
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak