Sağlık

36 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

36 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 36. haftasıyla birlikte sürecin en heyecanlı dönemine girilmiştir. Doğuma yaklaşık bir ay kalmıştır; ancak bebek her an gelebilir. Bu sebeple anne ve baba adaylarının sakinliklerini korumaları ve heyecanlarının üstesinden gelmeleri çok önemlidir.

Doktor kontrolleri sıklaşmıştır, annelerin endişeleri artmış ve soruları çoğalmıştır. Yeni bir hayata sahip olacakları ve kalabalıklaşacakları fikri her geçen gün daha belirgin hale gelmiştir.

Bu hafta doktor kontrolü zamanıdır ve bebeğin gelişimi tekrar gözlenecektir. Anne adaylarının şikâyetleri devam etmektedir, kasıklarında ağrı olması muhtemeldir.

Duygusal iniş çıkışlarına daha önce de belirttiğimiz gibi doğum ile ilgili endişeler eklenmiştir. Hamileliğin tüm sürecindeki gibi bu dönemde de anne adayının sevdiklerinin desteğine çok ihtiyacı vardır. Mümkün olduğunca kendini zorlamamalı ve dinlenmeye özen göstermelidir.

Hamileliğin 36. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebeğin gelişiminin neredeyse tamamladığı bu haftada, ağırlığı 2700 gr civarına ulaşmıştır; boyu ise 47,5 cm dolaylarındadır.

Bebek bu hafta itibariyle doğduğu takdirde yüksek ihtimalle yoğun bakıma girmeden hayatına devam edebilecektir.

Bebeğin tüm iç organları, akciğerleri de dâhil olmak üzere işlevlerini yerine getirebilir hale gelmiştir. Karaciğeri enzimlerini salgılamaya, böbrekleri ise tam kapasite çalışmaya başlamıştır. Bebeğin kemikleri oldukça sertleşmiştir ancak hala esnektir. Henüz dişleri çıkmış olmasa da damağı sertleşmiştir.

Derisinin altında yağ depolamaya devam eden bebeğin, cildi pürüzsüzleşmeye başlamıştır; çenesi, yüzü, kolları, bacakları toparlanmaya başlamıştır. Cildi üzerinde lanugo tabakası kaybolmaya devam etmektedir.

Bebek büyüdükçe ve güçlendikçe eskisi kadar hareket etmez ancak hareketleri anne için eskiye nazaran çok daha etkili olmaktadır.

Hamileliğin 36. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anneler artık hamilelik süreçlerinin sonuna geldiklerini iyice hissetmeye başlarlar. Yorgunlukları artmaya, halsizleşmeye, vücutları su toplamaya, basur problemleri fazlalaşmaya, kabızlık problemi rahatsız ediciliğini arttırmaya devam eder.

Bebeğin doğum kanalına girmeye başlamasıyla karık bölgesindeki baskı artar, sık idrara gitme ihtiyacı duyulur.

Bu dönemde kadınların tansiyonun yükselmesi normaldir. Annelerin yalancı doğum sancıları bu dönemde artmaya devam eder ve gerçek doğum sancılarıyla karıştırılması muhtemeldir.

Yalancı doğum sancılarını gerçeğinden ayırmak için dikkat edilmesi gereken konu ağrıların şiddetidir. Yalancı doğum sancıları düzenli değildir ne zaman başlayacakları belli olmaz ve ağrı şiddeti giderek artmaz.

Gerçek doğum sancıları ritmiktir, düzenlidir ve yavaş yavaş şiddetlenir. Pozisyon değiştirilmesine rağmen ağrının şiddeti değişmez. Anne adayları ağrılar arasındaki farklı ayırt edememeye başlarlarsa doktorlarıyla bağlantıya geçmeleri önerilir.

Hamileliğin son dönemlerinde de anneler beslenmelerine dikkat etmelidir ve bol su içmelidir. Bebeğin beyin gelişimi devam ettiği için sağlıklı besinler tüketilmelidir.

Hamileliğin 36. Haftasında Yapılması Gerekenler

36. hafta itibariyle anneyi ve bebeği yeni bir kontrol beklemektedir. Ultrason görüntüleriyle bebeğin duruş pozisyonu gözlenir, amniyotik sıvı incelenir, plasentanın görünümüyle bebeğin rahim içindeki hareketleri değerlendirilir.

Anne ve babaların bu dönemde bebekleriyle diyaloglarını arttırmaları önerilmektedir. Bebek artık tüm konuşulanları duymakta ve sesleri ayırt edebilmektedir.

Aralarındaki bağın güçlendirilmesi için bu süreç önemlidir. Annelerin hamileliğin son dönemlerine girdikleri bu haftada sağlıkları el verdiğince egzersiz yapmaları gerekmektedir, bebek henüz doğum pozisyonuna geçmediyse annenin egzersiz yapması bebeğin işini kolaylaştıracaktır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.