Sağlık

23 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

23 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 23. haftasında hem anne hem de bebek kilo almaya devam eder. Hamilelik sürecinin ikinci üç aylık döneminin de sonuna yaklaşıldığı bu hafta bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının miktarının da artmasıyla bebeğin hareket alanı genişleyecektir.

Daha rahat hareket edebilen bebeğin tekmeleri artık sadece anne tarafından değil, babası tarafından bile hissedilebilir hale gelecektir. Durum böyle olunca aile içindeki heyecanın artmaması mümkün değildir. Bebekle ilgili hayallerin somutlaştırıldığı bu dönemde annenin demir alımına çok dikkat etmesi gerekir ve elbette yine destek görmeye ihtiyacı vardır.

Hamileliğin 23. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebek 28- 30 cm uzunluğa ve 500-550 gram ağırlığa ulaşmıştır. Henüz yağ depolaması yeterli olmasa da vücudunun orantısal olarak oluştuğu söylenebilir. Ultrason ile bakıldığında oyuncak bebek gibi görünmeye başlamıştır bile! Derisi hala buruşuktur ancak gözlerinin rengi oluşmaya başlamıştır.

Pankreası insülini daha düzenli salgılar hale gelmiştir. Beyni gelişmeye devam eder ve duyu merkezleri gelişimini tamamlamak üzeredir. Kemikleri sertleşmeye, iç organları gelişimini sürdürmeye ve annesinin yediklerine karşı hassasiyeti devam eder.

Bu haftada bebek erken doğumla dünyaya gelirse, yaşama şansı %10 seviyesindedir. Daha kat edilecek çok yol, geçmesi gereken yaklaşık 17 hafta vardır.

Hamileliğin 23. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayı kilo almaya devam eder, bebeğinin hareketlerini artık daha net hissetmeye başlamıştır ve duygusal olarak kendini daha iyi hisseder. Elbette vücudunun yaşadığı değişimleri görmezden gelemez fakat üstesinden gelebilmesini sağlayan mucizevi bir nedeni vardır.

Rahmin büyümeye devam etmesi ve iç organlara baskı yapmasıyla mide kasları da gerilmeye başlar. Tuvalete sık gitme ihtiyacı hala devam etmektedir ve basur problemi yaşıyorsa biraz zorlanması muhtemeldir.

Bu dönemde annenin bebeğinin hareketlerine karşı aşırı duyarlılık göstermesi yaygındır ancak bebeğin her an hareket etmesini beklemek doğru değildir. Eğer bununla ilgili endişeler yaşanıyorsa, psikolojik destek alınması önerilebilir.

Annenin normalde tüketmediği gıdalara karşı aşırı istek göstermesi gibi durumlar bu haftalarda sıklıkla görülmektedir, ancak istek duyulan gıdanın bebeğe olası etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamileliğin 23. Haftasında Yapılması Gerekenler

Gebeliğin takibi için şimdiye kadar yapılması gereken rutin kontroller ve testler gerçekleştirildiyse, bu hafta doğum kontrol uzmanının ziyaret edilmesi için özel bir sebep yoktur.

Anne adayı artık anne olacağı gerçeğini yadsıyacağı evreleri tamamen geride bırakmıştır; bu sebeple nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmiştir. Dikkatli olması, sık ama az miktarlarda beslenmesi ve gıda tercihlerini doğru yapması bebek için oldukça önemlidir.

Anne adayındaki duygusal iniş çıkışların yaşanması oldukça normaldir, anlayış ve destek görmesi gerekir. Anne adayı çalışıyorsa, iş yerinde fazla strese girmemeye özen göstermelidir ancak bedenen çalıştığı bir iş söz konusu değilse, iş hayatına devam edebilir. Bu haftalarda daha önce de belirtildiği gibi, bebeğin hareketleri ve hisleri artacaktır.

Anne adayının önceden kurduğu bağı artık babası da kurmaya başlayabilir. Hem sesini ona tanıtabilir hem de hareketlerini hissedebilir.

Artık bebek, baba için annenin içinde büyüyen ve kilo almasına sebep olan bir sebepten çok ötesi haline gelmeye başlayacaktır! Bebeğin cinsiyeti artık büyük bir ihtimal öğrenilmiştir ve daha sonraları zorlanılmaması için anne ve babalara yavaş yavaş alışverişe çıkmaları tavsiye edilir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak