Teknoloji

Android ve iOS Arayüzey Arasındaki Farklar

iOS-ve-Android-arasindaki-farklar

Akıllı telefonlar yaygınlaşırken beraberinde çekişmeyi de getirdi. Bu çekişme iOS ve Android arasında.Android ve iOS kullanıcıları bir kaç yıldır hangi işletim sisteminin daha iyi olduğunu tartışıyorlar. Bu yazıda da Android ve iOS hem teknik açıdan hemde kullanıcıların gözünden karşılaştırılacak.

Android ve iOS kullanıcıların gözünden bakıldığında  farklı gibi gözüksede işlevsel olarak benzer işletim sistemleridir. Genel olarak kullanıcılara ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar sunarlar. Ancak kullanıcı arayüzleri basitlik ve özelleştirilebilirlik açısından farklılık gösterir.

Android ve iOS Arayüzey Arasındaki Farklar:

Android, özelleştirilebilir bir arayüz sunar. Ana ekranı, kilit ekranı ve menüler yüklenilen temalarla değiştirilebilir. Widgetlarla ana ekran zenginleştirilebilir. Bunların dışında birçok özelleştirme yapılabilir. Öte yandan iOS basitliği ön plana çıkarır.Kullanıcılar, arayüzde çok fazla değişiklik yapamazlar.

Android ve iOS Uygulama Mağazaları:

Uygulama  mağazaları karşılaştırıldığında iOS önde gözüküyor. Apple App storeda bulunan uygulamalar daha güvenli, bunun nedeni ise Apple'ın mağzadaki sıkı kontolü. Android Play Store'da  Google çok sıkı bir denetim uygulamıyor bu nedenle zararlı içeriklerin akıllı telefona gelme ihtimali daha fazla. App storeda şubat 2016 itibariyle 1.5 milyon uygulama bulunuyor. Android Play storeda ise 1.6 milyon uygulama bulunuyor.

Android, mağaza dışından uygulama yüklenmesine izin verirken, iOS böyle bir izin vermez. Bu iOS için ancak Jailbreak (Hapisten Kaçış) işlemi uygulanırsa mümkün olur. Jailbreak kimi zaman iPhonelarda sorunlara yol açabilir ve cihaz garanti kapsamı dışında kalır.

Geliştiriciler,  App storeda uygulama yayınlayabilmek için her ay 99$, Play storeda uygulama yayınlayabilmek için tek sefere mahsus 25$  ödemek zorundadır.

 

Android ve iOS İşletim Sistemi:

Android işletim sistemin kullanan akıllı  telefonlar geniş bir fiyat yelpazesine sahipken, iPhone genelde fiyat olarak sabit ve pahalıdır. Fiyat /Performans bakımından Android iOS'a göre öndedir.

Teknik açıdan bakıldığında, yeni nesil Apple cihazlarda 64 bit Arm tabanlı A serisi işlemci kullanılır. Ram birçok modelde 1 GB iken son çıkan iPhone 6s modelinde 2GB'a çıkarılmıştır.

6S'te bulunan  12MP kamera  4K çözünürlükte video çekebilir. Android cihazlarda ise genelde Quallcom'un Arm tabanlı Snapdragon serisi işlemcileri kullanılır.Ram cihaza göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 2-4 GB aralığındadır.  Android işletim sistemi iOS'a göre daha fazla ram kullanır. Performans açısından  iOS Androide göre daha iyidir.

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.IOS 'un kaynak kodları ise saklıdır. Android Linux Kerneli kullanırken iOS Apple'ın geliştirdiği XNU (X is not Unix) kernelini kullanır.

Android'te uygulamalar genelde Java diliyle yazılır. IOS'ta ise Swift veya Objective C dilleri kullanılır.

Sonuç olarak Android ve iOS'un birbirlerine göre daha üstün olan özellikleri vardır. Android kullanıcıları daha özgür bırakırken, ios kullanıcılara daha basit bir arayüz sunar. Android işletim sistemi kullanan bir çok akıllı cihaz bulunabilir. IOS kullanan cihazlar ise Apple (Iphone, Ipad, Ipod Touch) ürünleridir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Peyman Mahouti

Peyman Mahouti Elektronik ve haberleşme mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Bir çok araştırma ve uluslararası yayına imza atan Peyman Bilimin Sesi sitesinde son teknoloji ve bilim haber ve yazılarını paylaşmaktadır.

1 Yorum

  • İosta yıllık 99 dolar veriliyor aylık değil.Jailbreak’in telefona hiçbir zaman kalıcı zararı olmaz en ama en kötü sorunlar restore ile çözülebilir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.