Sağlık

22 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

22 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 22. haftasında annenin fiziksel görünümünde fark edilir değişimler meydana gelmektedir. Hamileliğin ikinci trimesterinde bulunan annenin karnı; bebeğinin büyümesiyle birlikte hızlı bir şekilde çıkmaya başlayacaktır. Hamileliğin ilk döneminde yaşanan sıkıntılar artık neredeyse kalmamış ve anne rahat bir soluk almışken; yeni semptomlar, yeni ağrılar, yeni zorluklar anne adayının peşine düşmeye başlamıştır. Her ne kadar içindeki mucizenin varlığı anneyi motive etse de zaman zaman anne adayı için sürecin zorluğunun arttığı inkar edilemez.

 

Hamileliğin 22. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebek şuan tropikal meyve papaya boyutuna gelmiştir, yaklaşık 27-28 cm uzunluğunda ve 430 gr ağırlığındadır. Henüz yağ tabakası tam olarak oluşmaya başlamamıştır ancak ilk zamanlardaki gibi çelimsiz olduğu da söylenemez; üstelik yakın zamanda daha da güçlenecektir.

Cildindeki tüyler yani lanugo hala bebeği korumaktadır, iç organları ise hızla gelişimini sürdürmektedir. Gözleri tamamen oluşmuş durumdadır ancak irislerde henüz renk pigmentleri bulunmaz.

Bebeğin karaciğeri ve safra kesesi çalışır durumdadır, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan bilirubin salgısı hızla artmaktadır. Fetüsün kırmızı kan hücrelerinin ömrü kısa olduğu için üretimi fazladır. Bilurinin fetüsün kanından plasentaya ve oradan da annenin kanına ulaşır.

 

Böylece annenin karaciğeri fetüs için çalışmaktan kurtulur. Bu dönemde bebeğin duyu sistemi de gelişimine devam eder ve bebek dokunmayı öğrenir; yüzünü, gözünü, gövdesini ve bacaklarını ovuşturmaya başlar.

Geride bıraktığı haftalara göre, daha düşük sesleri de duymaya başlayan bebek, annesinin sesine de daha çok alışmaya başlar.

Bebek eğer kız ise, bu hafta itibariyle rahmi, yumurtalıkları ve yumurta hücreleri tamamen oluşumunu tamamlar. Erkek ise testisleri torbaya inmeye ve hatta sperm üretimi her ne kadar ilkel olsa da başlar.

Hamileliğin 22. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne için belki hayatında kilo aldığına en çok sevindiği ve başkaları tarafından yadırganmadığı haftalar bu haftalardır! Yine kilo almaya devam eder. Beli genişler, karnı iyice belli olur, vücudu hantallaşır, hareketleri yavaşlar.

Bebeğiyle bağının güçlenmesi bir yana bazı kötü sürprizler de maalesef anne adayının karşısına çıkabilir. Vajinal kanama, şiddetli karın ağrısı, vajinadan su gibi sıvı gelmesi, sıcak basması, şiddetli baş ağrısı gibi semptomlar görülürse, hemen doktora gidilmelidir.

 

Kabızlığın ilerlemesi ve annenin basur olması ise normal karşılanabilir. Hamilelerin yaklaşık %50’sinde bu problem görülmektedir.

Anne adayı bu dönemde beklediğinden çok kilo almış ise, doktoruyla beslenme düzeni konusunda tekrar görüşmelidir ya da kaçamakları arttırmışsa, kendisiyle bir an önce yüzleşmelidir. Fazla kilo alınması hem kendisi hem de bebek için önerilmez.

Bebeğin hareketlerinin annenin hayatının bir parçası haline geldiği bu dönemde hafif egzersizler de ihmal edilmemelidir.

Hamileliğin 22. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bu hafta anneyi ve bebeği yeni kontroller bekler. Daha önce bebeğin ense kalınlığı ölçülmüş, kromozomları incelenmiş ve anomalilerinin olup olmadığının tespit edilmesi için bazı testler yapılmıştı.

Bu hafta ise bebeğin diğer anomalilerinin tespiti için kontroller gerekmektedir. Ultrasonografi; Ultrason görüntüleriyle annenin rahim ağzının uzunluğu ve şekli ölçülür. 

Bebeğin kalbi, beyni ve diğer iç organlarının yapısı ve gelişimi mercek altına alınır. İç organlarında gelişim bozukluğu veya bir anomali olup olmadığı incelenir.

Servikal kültür ve fresh testleri; Gebelik süresinde annenin vücut direncine düşmesine bağlı olarak enfeksiyonların oluşması muhtemeldir.

Bu sebeple bu testler aracılığıyla gizli vajinal enfeksiyonların var olup olmadığı tespit edilir. Enfeksiyon bulunduğu takdirde tedavisi yapılır ancak kontrol belli aralıklarla devam etmelidir; enfeksiyonların tekrar etme olasılığı vardır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak