Sağlık

21 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

21 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Hamilelik döneminin son yarısına girildiği bu haftada, anne adayı içinde büyüyen mucizenin etkilerini her geçen gün daha fazla hissetmeye devam etmektedir. Bebek artık hızla büyüyordur, annenin karnı ise bebeğin bu gelişiminin en büyük ispatıdır.

Artık annenin vücudu eskiye nazaran hantallaşmaya ve ağırlaşmaya başlamıştır. Bazı annelerde bacak ağrıları ve bel ağrıları oldukça rahatsız edici hale gelmiştir.

Bu şikâyetler maalesef bir süre daha devam edecektir; ancak doğum gerçekleştikten sonra tüm bunlar unutulacaktır, o yüzden anne adaylarının şikâyetlerine değil, bebeklerine odaklanmaları önerilmektedir.

Gebeliğin bu haftasında da annenin beslenmesine dikkat etmesi ve bebeğin gelişimi için önemli gıdaları tüketmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir. Kendini stresli ve gergin hissediyorsa, sakinleşmesini sağlayacak aktivitelerde bulunabilir.

Hamileliğin 21. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 21. Haftasında bebek neredeyse plasentanın boyutuna ulaşmıştır. Kan dolaşımı tam anlamıyla gerçekleşir; kordonu uzamaya ve yoğunlaşmaya devam eder. Sindirim sistemi henüz olgunlaşmasını tamamlamamıştır ancak gelişimini sürdürmektedir.

Bebeğin kaşları ve göz kapakları bu hafta itibariyle tamamen gelişmiştir; el ve ayak parmaklarının tırnakları uzamaktadır.

Bebeğin gelişimini hızla sürdürdüğü bu haftada ağırlığı yaklaşık 360 grama yükselmiştir. Bebeğin boyu 27 cm’dir ve artık tam bir bebek gibi görünmektedir.

Beynindeki duyu merkezlerinin gelişmeyi sürdürdüğünü daha önceki haftalarda belirtmiştik; bebek bu hafta annenin yediği besinlerin tadını almaya başlamaktadır.

Tat almanın yanı sıra anne adayı gün ışığına çıktığında bunu hissedebilir ve sesleri rahatlıkla duyabilir. Bebek bu hafta içerisinde de oldukça hareketlidir; gitgide sertleşen kemikleri, bebeğin hareketlerinin anne tarafından daha net hissedilmesine olanak tanımaktadır.

Bebeğin uyku düzeni artık oturmaya başlamıştır, 20 saat boyunca düzenli gelişimi için uyuması gerekir.

Günde sadece 4 saat uyanık kalır ve bu zaman dilimini de annenin uyumaya çalıştığı zamanlarda yerinde durmayarak değerlendirmeyi tercih eder. Bebeğin ağırlığı arttıkça ve yağ tabakası fazlalaştıkça cildinin şeffaflığı da yavaş yavaş geçmektedir.

Hamileliğin 21. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin bu dönemine kadar anne adayı yaklaşık 6 kg civarında kilo almıştır. Yavaş yavaş bedeni genişlemeye ve ağırlaşmaya başlamıştır. Bedenindeki bu farklılık keyfini kaçırsa da, bebeğin hareketleri annenin moralini yerine getirir.

Annenin rahmi göbek deliğinin yukarısına kadar ilerlemeye devam etmektedir. Vücudun ağırlık merkezinin değişmesi, bacak ve bel bölgelerine daha çok ağırlığın binmesi bel ve bacak ağrılarının şiddetini arttırmasına neden olmaktadır.

Ağrılarından üstesinden gelmek isteyen annelerin yatarlarken bacaklarının altına destek koymaları önerilmektedir. Hamileliğin bu döneminden itibaren anne adaylarının giyim tarzlarını da değiştirdikleri gözlenebilir.

Artık topuklu ayakkabılar bir süreliğine kaldırılmalı ve ortopedik tabanlı ayakkabılar tercih edilmeye başlanmalıdır. Alınan besin miktarı da bebeğin gelişimine bağlı olarak artmaktadır, önceleri günlük 300 kalori fazla alınması önerilirken bu hafta itibariyle bu miktar 500 kaloriye çıkmaktadır. Alınan fazla kalorinin doktorun önerdiği besinlerden alınmasına özen gösterilmelidir.

Hamileliğin 21. Haftasında Yapılması Gerekenler

Hamilelik boyunca tüketilmesi yasak olan yiyecek ve içeceklere karşı bu dönemde anne adayları aşırı ve garip bir istek duyabilir.

Sigara içmek, alkol tüketme isteği oluştuğu takdirde mutlaka iradeleri devreye girmelidir. Gerginliğin yavaş yavaş arttığı bu dönemde anne adaylarının stresten uzak durmaları ve düzenlerini mümkün olduğunca değiştirmemeye özen göstermeleri gerekir; çünkü bebek annenin stresini doğrudan hisseder.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak