Sağlık

20 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

20 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 20. haftası hem hamileliğin hem de ikinci trimesterin ortasıdır. Anne adayı zorlu bir süreçten başarıyla çıkmış; yeni, zorlu ve bir o kadarda anlamlı bir sürece adım atmıştır.

Şimdiye kadar yaşanan yorgunlukları, mide bulantılarını, ağrıları ve anlık duygu değişimlerini geride bırakmış ve büyük bir tebriki hak etmiştir.

Bazı şikayetler devam ediyor olsa da göreceli olarak anne adayı rahata kavuşmuştur. Enerjisi yüksektir ve kendini iyi hisseder. Hamileliğin 20. haftasında bebekte heyecan verici değişimler devam etmektedir.

Hamileliğin 20. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Doğumuna yaklaşık 20 haftanın kaldığı bu dönemde bebek, yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda ve 300 gram ağırlığındadır.

Anne karnındaki hareketleri artık daha etkilidir ve özellikle ilk doğumu olmayan anne adayları tarafından hissedilmesi oldukça kolaydır.

Akciğerleri henüz tam anlamıyla olgunlaşmamış olsa da nefes alıp vermektedir. Ölü hücrelerden ve amniyotik sıvıdan oluşan “mekonyum” adı verilen ilk dışkısını da bu dönemde yapmaktadır.

Bebek büyürken vücudu “lanugo” adı verilen ince tüycükler tarafından sarmalanmaya devam etmektedir. Kulaklar fonksiyonuna tam anlamıyla kavuşmuştur. Bebeğin artık sakin ve sessiz ortamlara daha çok ihtiyacı bulunmaktadır.

Çünkü günün 20 saati uyur ve gürültülü ortamda rahatsız olur. Bebeğin kalbi artık eskiye oranla daha güçlü çalışmaktadır. Kemikleri sertleşmeye, kasları güçlenmeye devam eder.

Bu hafta anne ve bebek arasında önemli bir alışveriş de olmaktadır; annenin bağışıklık hücrelerinin çoğu bebeğe aktarılır. Bebeğin beynindeki duyu merkezleri hızla gelişmeye devam etmektedir.

Hamileliğin 20. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının yaşadığı zorluklar hamileliğin ilk dönemlerine göre azalmıştır, fakat yeni güçlüklerle karşılaşma zamanı da yaklaşmıştır.

Bebek büyüdükçe ve iç organlara baskısı arttıkça anne adayının nefes alıp vermesi zorlaşır. Anne bu dönemde bariz bir şekilde kilo almıştır ve ne kadar bol giyerse giysin, bebeğini meraklı bakışlardan saklayamayacaktır.

Bel çevresi giderek genişler ve rahmi büyüyerek idrar torbasına baskı yaptıkça idrar yapma ihtiyacı her geçen gün sıklaşacaktır. Bu dönemde bağırsakların da yer değiştirmiş olmasıyla anne adaylarında kabızlık ve hatta hemoroit gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülmektedir.

Daha önceki haftalarda da bahsedildiği gibi bol sıvı; özellikle su tüketilmeli ve lif bakımından zengin gıdaların alınmasına özen gösterilmelidir.

Anne adaylarının rahatlaması için gergin anlarında sıcak duş almaları kadın doğum uzmanları tarafından önerilmektedir.

Karnının gitgide büyümesi sebebiyle anne adaylarının vücutlarının ağırlık merkezini de yavaş yavaş değiştirecektir; bu yüzden düşmelere karşı tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bu süreçte anne adaylarında yüksek tansiyon problemi çıkabilir; dikkatli olmaları ve sağlıklarında en ufak bir problem olduğunu anladıkları anda doktora gitmeleri hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için önemlidir. Özellikle 20 yaşından küçük 40 yaşından büyük hamileler, gebelik öncesi tansiyon problemi olanlar ve çoğul gebelik yaşayanlar daha fazla dikkatli olmalıdır.

Hamileliğin 20. Haftasında Yapılması Gerekenler

Henüz doğum ile ilgili planlar yapılmaya başlanmadıysa bu dönem oldukça uygundur. Bu hafta itibariyle anne ve baba adayları yavaş yavaş hastane tercihlerini, doğum şeklini belirlemek için detaylı araştırmalara başlamalıdırlar.

Bu süreç ebeveynlere kontrolü elinde tuttukları izlenimini de verecek ve bir nebze olsun onların rahatlamalarını sağlayacaktır.

Anne adayı hamileliğin 20. Haftasına girmiştir ve zorlu günleri geride bırakmanın keyfini yaşayacağı bir dönem onu beklemektedir. Hafif egzersizler yaparak ve beslenmesine dikkat ederek hamilelikten kaynaklanan şikâyetleri azaltabilir.

Annenin bu dönemde düşünmesi ve ilgilenmesi gereken tek konu bebeği ve sağlığıdır. Bu yüzden eşi ona karşı anlayışını sürdürmeli ve elinden geldiğince ona destek olmalıdır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak