Sağlık Haberleri

Türkiye İlik Naklinde Avrupa’nın 4. Ülkesi Oldu!

turkiye-ilik-naklinde-avrupanin-4-ulkesi-oldu

Kan ve Kemik İliği Nakli Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, son yıllarda Türkiye’nin kemik iliği naklindeki başarısına dair kayda değer açıklamalar yaptı.

 “Türkiye yılda 4 bin kemik iliği nakli sayısıyla Avrupa’da 4. sıraya yükselmiştir. Hatta yurt dışından kemik iliği nakli olmak isteyenler, sağlık turizmi adı altında gelerek Türkiye’de kemik iliği nakli olabilmektedir.” Şeklinde konuşan Erkurt sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Türkiye’de Sadece Kardeşlerden Donör Bulunuyor

'' Kök hücre nakli gerektiren hastalara sadece kardeşten donör bulunmaktadır. Diğerlerine ise donör bulunamamaktadır. Kalan kısım donör bulamadığı için kemik iliği nakli olamamaktadır. Ülkemizde bu problem hala devam etmektedir. Bunun ortadan kaldırılması için Sağlık Bakanlığı 2013 yılında TÜRKKÖK Projesi’ni başlattı. Bu projeyle kemik iliği bağışının artması hedeflendi.”

turkiye-ilik-naklinde-avrupanin-4-ulkesi-oldu-

Türkkök Projesi’nde Kayıtlı Donör Sayısı Yeterli Olursa Dışa Bağımlılık Ortadan Kalkar

TÜRKKÖK Projesi’nden de bahseden Erkurt vatandaşları donör olmaya davet etti.

“TÜRKKÖK Projesi sayesinde, 30 bin olan bağışçı sayısı 150 bine kadar ulaştı. Bu sayının ilk etapta 250 bine ulaşması gerekmektedir. Bu sayede donör ihtiyacımızı ülkemizden sağlayabiliriz, dışa bağımlılığı kaldırabiliriz. Hatta bağışçı sayısı 500 bin civarında olduğu zaman kesin olarak nakilleri ülke içinde yapabiliriz.

turkiye-ilik-naklinde-avrupanin-4-ulkesi-oldu-

Donör Olmak İçin Endişe Duymaya Gerek Yok

Daha önceleri verici anestezi ile uyutularak, ameliyat ile toplanan kemik iliğinin artık kan almak kadar basit ve ağrısız bir şekilde yapıldığını belirten Erkurt, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son yıllarda aferez yöntemlerinin gelişmesiyle donörlerden sadece kan alır gibi koldan kök hücre toplayabilmekteyiz. Donöre 5 gün aşı şeklinde bir ilaç yapıarak kök hücrelerin kemik iliğinden kola çıkarılmasıyla kan alır gibi 3 saatte ağrısız sızısız işlem gerçekleştirilebilmektedir. Donöre hiçbir zararı yoktur. Sağlığa zararlı bir durum değildir. Bir hayat kurtarmak için çok küçük bir zahmet bu. Donör olmaktan korkmayın. Bu yönde herkesi bağışçı olmaya davet ediyorum.”

Türkiye İlik Naklinde Avrupa’nın 4. Ülkesi Oldu!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak