Sağlık Haberleri

Günde En Az 2,5 Litre Su İçin!

en-az-25-litre-su-icin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevinçer, vücuttan atılan sıvı kadar sıvı alımı olması ve vücuttan zararlı maddelerin atımını kolaylaştırmak için günde 2.5 litre su içilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Yaşamın kaynağı olan suyun, insan için oksijenden sonra en önemli yaşam aracı olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevinç Sevinçer, suyun vücudun çeşitli bölgelerinde hangi oranlarda bulunduğunu belirttikten sonra “Hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürülmesi için suyun tüketimi çok önemlidir.

İnsanlar su ihtiyacını sıvı ve katı besinlerden ve kendi metabolizmalarından karşılarlar.

en-az-25-litre-su-icin-

Suyun haricinde gün içerisinde tükettiğimiz kahve, çay, soda gibi içecekler ile de su ihtiyacımızı karşılamaktayız. Fakat bu içeceklerin hepsi su gibi insan metabolizmasına etki etmez.

Mesela kahvenin içinde bulunan kafein, vücuttan sıvı atılımını çoğaltacağından vücudun sıvı dengesinin yine bozulmasına sebep olur çünkü kafeinin diüretik etkisi vardır” diye konuştu.

Hem Sıcak Havalarda Hem Da Soğuk Havalarda Faydalı

Suyun vücuttaki faydalarını sayan Sevinçer, “Bunların başında suyun taşımacılık görevi gelir zira hücrelere oksijenin ve besinin taşınması işini su yerine getirir ve ayrıca su, vücuttan atılması gereken toksik maddelerinin atımına olanak verir.

Hamile ve süt emziren kadınların da su içmesi çok önemlidir. Hamile bir kadının su içmesi bebeğin sağlığı açısından önem taşır.

en-az-25-litre-su-icin-

Süt emziren kadınların sütlerinin çoğalmasına sebep olan su, ayrıca cildin daha sağlıklı, daha parlak, daha dinç görünmesi için de işe yarar.

Suyun yeteri kadar alımında sıcak havalarda insan vücudunun daha serin kalmasına, soğuk havalarda da soğuğun içeriye girmesini önlemeye rastlanır yani bir başka deyişle su, vücut sıcaklığını sıcak ve soğuk havalara karşı belli bir dengede tutar.

İnsanın direncinin artmasında da etkili olan su, bağışıklık sisteminin görevini düzgün yapması için önemlidir. Sindirimi de kolaylaştıran suyun, yağların vücutta depolanmaması için yeteri kadar tüketilmesi gerekir zira suyun yeterince alımının olmadığı bünyede, kilo almak ve yağlanmak da kolaylaşacaktır.

Bunun dışında su bünyede belli bir doygunluk hissi yaratacağından daha az yemek yeme isteği de doğuracaktır” diye sözlerini tamamladı.

Günde En Az 2,5 Litre Su İçin!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak