Sağlık Haberleri

Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip İçin Antibiyotik Kullanmayın!

soguk-alginligi-nezle-ve-grip-icin-antibiyotik-kullanmayin

Sağlık ve hastalıkların tedavileri konusunda tıp dünyasının en büyük silahı olan ilaçlar, çoğu zaman yanlış kullanım nedeniyle doktorların başına çözülmesi gereken yeni bir sorun olarak geri dönüyor.

İlaçlar arasında en popüleri ve en etkilisi olan antibiyotikler ise bu sorunun ana kaynağını teşkil ediyor.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Tüm İnsanlığı Tehdit Ediyor

Mineral veya mineral desteği, ağrı kesici ilaçlardan farklı olarak bilinçsizce tüketilen antibiyotikler hem hastalara hem de bu hastalıklara çözüm bulmaya çalışan doktorların işini daha da zora sokuyor.

Dikkat!

Çünkü diğer ilaçlardan farklı olarak antibiyotikler, vücuda alındığında vücuttaki bağışıklık sistemi tarafından çözümlenebiliyor.

Yani bu çözümlenme neticesinde bir hastalığı yok etmesi gereken antibiyotikler, düzensiz ve gereksiz olarak kullanıldığı hastalığa neden olan bakteri ve virüsler tarafından deşifre ediliyor.

Yani artık aynı hastalığı mevcut antibiyotikler ile yenmeniz imkânsız oluyor.

soguk-alginligi-nezle-ve-grip-icin-antibiyotik-kullanmayin-

Antibiyotik Direnci Doktorların İşini Zorlaştırıyor

Bu durum nedeniyle oluşan antibiyotik direnci konusunda uyarılar yapan Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı (EKMUD) Prof. Dr. Hürrem Bodur, gereksiz antibiyotik kullanımı yüzünden artık tedavisi mümkün olmayan hastalıkların geliştiğine dikkat çekiyor.

Tıp dünyasının geliştirdiği antibiyotiklerin deşifre edilmesi nedeniyle, artık geçmiş yıllarda tedavisi basit olan hastalıklar bile güçlükle tedavi ediliyor.

Antibiyotiklerin Yüzde 30-40’ı Yanlış Kullanılıyor

Gereksiz antibiyotik kullanımının verdiği en büyük hasar ise bu sorunun kişisel olarak değil de tüm insanlığı tehdit ediyor olması.

Kısaca özetlemek gerekirse, siz antibiyotiği gereksiz kullanmasanız bile, antibiyotiği gereksiz kullanan başka kişiler yüzünden bu ilaca direnç geliştiren virüsler size bulaştığında, aynı antibiyotikler sizi de tedavi etmeyecek.

Aslında bu açıdan bakıldığında tehlikenin ne kadar büyük olduğu gözler önüne serilirken Dr. Hürrem Bodur, antibiyotiklerin yüzde 30-40'ının yanlış kullanıldığına vurgu yapıyor.

Örneğin, grip, nezle, alt solunum yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda antibiyotik kullanılmaması gerekiyor. Kullanıldığında ise tedavi edici hiçbir etkisi olmadığı gibi viral hastalıkların gelişmesine katkıda bulunmuş oluyoruz.

Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip İçin Antibiyotik Kullanmayın!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Gül Alizad

Gül Alizad bir tıp fakültesi öğrencisidir. Bilimsel konulara aşırı hayranlık duyan Gül kendini tıbbi alanda geliştirmekte olup üniversite araştırma ekibinde yer almaktadır. Bilimin Sesi sitesinde sağlık alanı editörü olan Gül, tıbbi alandaki son gelişmeleri ve bilgileri paylaşmaktadır.

Yorum bırak