Sağlık Haberleri

Mevsim Geçişlerinde Kalp Sağlığını Nasıl Korumalıyız?

mevsim-gecislerinde-kalp-sagligini-nasil-korumaliyiz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul mevsim geçişlerinde kalp sağlığının korunması için beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Mevsim geçişleri gribal hastalıklar için davetiye çıkarırkengenellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yiyecekler tüketiriz. Ancak bu süreçte kalp sağlığımız açısından da beslenmemize oldukça dikkat etmeliyiz. Vücut soğuk havalarda yeterli enerjiyi alamadığıiçin, tüm damarlarımız kendisini kasarak enerjisini korumaya ve vücudun ihtiyacını karşılamaya çalışır.

Kasılan damarlar içerisinde kalbi besleyen koroner damarlar da bulunur ve eğer damar tıkanıklığı probleminiz varsa kalp krizinin ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yüzden özellikle güne başlarken besleyici ve sağlıklı vücuda tam enerji verecek bir kahvaltı yapmalıyız.

Bu mevsimde diğer önemli bir nokta da tuz tüketimidir. Yetişkin bir insanın günlük tuz ihtiyacı toplamda 2 gr kadardır. Yemeklerin içerisinde bulunan tuz bu ihtiyacı karşılayacağı için sofrada tuz bulundurma alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Çünkü fazla tüketilen tuz böbreklerin iş yükünü arttırıp vücutta fazla su tutulumuna neden olur ve kalbin aşırı yüklenmesine, hipertansiyona neden olur.

mevsim-gecislerinde-kalp-sagligini-nasil-korumaliyiz-

Proteinden Vazgeçilmemeli

Hem az kalori içerdiği hem de vücutta yapıtaşı görevi gördükleri için besin zincirimizde proteinli gıdalara daha çok yer vermeliyiz. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan kuru fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagiller kırmızı et kadar kaliteli protein içerdiği için hafta da 3 – 4 porsiyon tüketilebilir. Bununla birlikte et ürünleri azaltılıp bunun yerine balık, hindi tavuk gibi beyaz et grubu tüketilmeli, bu ürünleri pişirme esnasında yağ kullanılmamalı ve et ürünleri ızgarada pişirilmeli.

Ekmek olarak tam buğday ve tam çavdar, kepekli ekmekler tüketilmeli, ayrıca barsak içerisinde su tutarak kabızlığı engeller.

Kış günlerinde çok fazla yürüyüş imkânı elde edemiyorsanız az ve sık yemek yiyin hem hazımsızlığı giderirhem de kilo almanızı engeller ve nefesi rahatlatır. Ara öğünlerde 5 – 7 porsiyon meyve tüketimi ile hem tokluğunuzu sağlayabilir hem de ana öğünlerde fazla yemek yeme ihtimalinizi ortadan kaldırırsınız.

Alkol içerdiği yüksek kalori ile vücutta yağa çevrilerek depolanır ve kalp yükünü arttırır. Ayrıca karaciğer yağlanmasına sebep olur ve damarlarda kolesterol birikimini arttırır.

Egzersiz yaparak rahatlarken soğuk havanın damarları daraltıcı etkisini de unutmamalı ve bu yüzden çarpıntı ve nefes darlığı durumunda egzersizi yavaşlatmalısınız.

Mevsim Geçişlerinde Kalp Sağlığını Nasıl Korumalıyız?
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Gül Alizad

Gül Alizad bir tıp fakültesi öğrencisidir. Bilimsel konulara aşırı hayranlık duyan Gül kendini tıbbi alanda geliştirmekte olup üniversite araştırma ekibinde yer almaktadır. Bilimin Sesi sitesinde sağlık alanı editörü olan Gül, tıbbi alandaki son gelişmeleri ve bilgileri paylaşmaktadır.

Yorum bırak