Sağlık Haberleri

Bebek Ölümlerinde En Büyük Neden: Prematüre Doğum!

bebek-olumlerinde-en-buyuk-neden-premature-dogum

İnsanlığın devam edebilmesi ve gelecek nesiller için sağlıklı bireylerin yetişmesi adına en önemli konular arasında yer alan anne – çocuk sağlığı konusu tüm dünyada sağlık örgütlerinin öncelikleri arasında ilk sırada geliyor. İnsanların yaşamlarını sağlıklı sürdürmelerini sağlamak, insan ömrünü uzatmak kadar, yeni doğan bebeklerin sağlıklı dünyaya gelmesi, onları dünyaya getiren annelerin sağlığı, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmelerin de büyük önem taşıyor.

Her 10 Bebekten 1 Tanesi Prematüre Doğuyor

Şimdiye kadar sayısız kez gündeme gelmesine karşın çocukların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi konusunda dünya çok büyük başarılara imza atmış değil. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çözüm bekleyen önemli başlıklardan bir tanesi olan bebeklerin zamanında doğması için gereken tüm önlemler alınıyor.

Yapılan çalışmalara rağmen sadece Türkiye'de yeni doğan her 10 bebekten bir tanesi prematüre yani zamanından önce doğuyor. Bu sorunun çözümlenmesi de büyük bir ölçüde sağlıklı annelere, doğal hamilelik süreçleri yaratabilmekten geçiyor.

bebek-olumlerinde-en-buyuk-neden-premature-dogum-

Bu konunun önemine dikkat çeken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar, erken doğumlar nedeniyle bebek ölümlerinin de arttığına dikkat çekti. Günümüzde yeni doğan bebek ölümlerinin çok önemli bir bölümü erken doğumlardan kaynaklanıyor ve dünya sağlık birimleri bu sorunun çözümüne yoğunlaşmış durumda…

32. Haftadan Önce Gerçekleşen Doğum Yüksek Risk Taşıyor

Prematüre doğumlara dikkat çekmek için 2008 yılından bu yana prematüre doğan bebeklerin aileleri tarafından gerçekleştirilen organizasyon bu yılda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerini aileleri ve hemşireleri bir araya getirdi.

bebek-olumlerinde-en-buyuk-neden-premature-dogum-

Etkinlikte konuşma yapan Satar, bebeklerin anne karnında gelişim sürecinin 40-42 hafta olduğuna dikkat çekerek 32. haftadan önce gerçekleşen doğumların bebek için çok önemli sorunlar yarattığını vurguladı. Kalp yetmezliği, solunum yetmezliği enfeksiyon riski, düşük tansiyon gibi sorunların prematüre doğan bebeklerde en sık rastlanan sorunlar olduğuna değinen Satar, erken doğumların bir doğum merkezinde yeni doğan bebek uzmanlarının kontrolünde dünya gelmesi gerektiğini hatırlattı.

Bebek Ölümlerinde En Büyük Neden: Prematüre Doğum!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Gül Alizad

Gül Alizad bir tıp fakültesi öğrencisidir. Bilimsel konulara aşırı hayranlık duyan Gül kendini tıbbi alanda geliştirmekte olup üniversite araştırma ekibinde yer almaktadır. Bilimin Sesi sitesinde sağlık alanı editörü olan Gül, tıbbi alandaki son gelişmeleri ve bilgileri paylaşmaktadır.

Yorum bırak