Teknoloji

Android Uygulama Yazılımı

Android-uygulama-geliştirme-yazilimi

This post is also available in: enEnglish (İngilizce)

Android'i akıllı telefon pazarında en üste taşıyan önemli özelliklerinden biri uygulamalardır. Uygulamalar Android Play Store'da kullanıcılara sunulur. Android'te uygulama geliştirmek Google'ın sağladığı araçlar sayesinde oldukça kolaydır.Google'ın sunduğu araçlar dışında da uygulama geliştirmek için  yöntemler bulunur.

Google tarafından geliştirilen Android Studio geliştiricilere bedava sunulur. Android Studio bir geliştirme ortamıdır. (IDE , Integrated Development Environment) Android Studio'da  yapılmak istenen uygulamaya uygun bir taslak seçilebilir. Android studio kullanmanın diğer avantajı ise otomatik düzeltme ve hata bulma konusudur. Android studio sayesinde koddaki hatalar kolaylıkla bulunup düzeltilebilir.

 Android studio ile birlikte Android için çıkan son SDK(software development kit) de yüklenir. Bu sayede herhangi ek yükleme yapılması gerekmez.Android Studio'da bulunan emülatör ile geliştirilen uygulamalar denenebilir. Bu emülatör aynı android bir cihaz gibi çalışır. Bunun dışında bir android cihazı bilgisayara bağlayarak da geliştirilen uygulamalar denenebilir.

Android Studio Geliştirme Ortamı

Android uygulamalar Java ve XML kullanılarak geliştirilir. Kullanıcı arayüzleri XML üzerinden çalışır. Uygulamanın asıl işi yapan kısmı ise genelde Java'dır. Android'te yüksek performans gereken oyun ve gerçek zamanlı uygulamalar için Google tarafından sunulan NDK(Native Development Kit) C/C++ dilleriyle uygulama geliştirilmesini sağlar.

Java ve C/C++ dışında 3. parti uygulama geliştirme platformlarıda bulunur. MIT'nin geliştirdiği App Inventor ile hiç bir yazılım dili bilmeden uygulamalar geliştirilebilir. Blokları birleştirerek istenilen uygulama oluşturulur.

Kivy açık kaynak kodlu Python kütüphanesidir ve dokunmatik ekranlı akıllı cihazlar için  cross-platform uygulamaların geliştirilmesi amacıyla geliştirilmiştir.Android uygulamalarının dışında iOS ve Windows Phone işletim sistemleri içinde uygulama yazılabilir. Böylece geliştirilen uygulama birden çok platforma aynı anda servis edilebilir.

QT for Android, kullanıcı arayüzü geliştirme ortamı olan QT'nin Android için özelleştirilmiş halidir.

QT'de cross-platformdur. Yani Qt'de iOS,Linux, Windows, Android gibi işletim sistemleri için uygulamalar geliştirilebilir. QT'de geliştirilen uygulamalar C++ ve QML kullanılarak geliştirilir. QML  XML benzeri işaretleme dilidir(Markup Language). QT open-source projeler için ücretsiz olarak kullanılabilirken diğer projeler için ücretli sürümü bulunur.

Microsoft Visual Studio, 2015 sürümüyle birlikte Android uygulamaları geliştirmeye uygun hale geldi. Visual studio ve Google'ın sunduğu NDK(Native Development kit) ile C++ dilinde uygulamalar geliştirilebilir. Visual Studio'da emülatörde bulunur.

Microsoft'un bir diğer platform-bağımsız  uygulama geliştirme ortamı Xamarin'dir. Xamarinde C# ile Android , İOS ve Windows Phone için uygulama geliştirilebilir. Xamarin  ücretli bir servistir.

Geliştirme ortamı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar uygulamanın gereksinimi ve hangi programlama dili kullanılacağıdır. Eğer performans gereken bir uygulama geliştirilecekse C++ dilini kullanan geliştirme ortamı kullanılması daha mantıklıdır. Eğer uygulama Android dışında bnaşka platformlara da dağıtılacaksa platform bağımsız bir ortam kullanılmalıdır. Böylece uygulama  bütün platformlara daha hızlı sunulabilir.

Android uygulamaları Android Play store'a yüklemek için geliştirici olmak gerekir ve bir defaya mahsus 99$ ödenmelidir. Bu işlemden sonra yukarıdaki ortamlarda geliştirilen uygulama Android Play Storeda yayınlanabilir.

This post is also available in: enEnglish (İngilizce)

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Peyman Mahouti

Peyman Mahouti Elektronik ve haberleşme mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Bir çok araştırma ve uluslararası yayına imza atan Peyman Bilimin Sesi sitesinde son teknoloji ve bilim haber ve yazılarını paylaşmaktadır.

1 Yorum

  • Peyman Mahouti, kardeşim merak ettim tüm yazıları sen mi yazıyorsun ?

    Bide eğer sen yazıyorsan “Seo’ ya uygun makale nasıl yazılır?” hakkında da bir paylaşım yaparsan sevinirim.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.