Sağlık

7 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

Gebelik Haftalari

Hamilelik iyiden iyiye etkisini hissettirmeye başlıyor; hamileliğinin 7. haftasında anne adayının kendisinde ve henüz varlığını net olarak hissetmese de bebeğinde değişiklikler meydana gelmeye tüm hızıyla devam ediyor.

İlk trimester yani hamileliğin ilk üç aylık dönemi yarılandı ve bebeğin hayati organlarının oluşumu açısından çok kritik bir süreç içerisinde bulunuluyor.

Henüz bir doğum kontrol uzmanı bulunmamışsa, mutlaka anne adayının iyi anlaşacağı bir uzmanı bulması ve kontrollerini yaptırması gerekiyor.

İlk muayeneler oldukça önemli, bebeğin sağlıklı gelişimi için doktorların önerileri kritik derecede önemli.

Hamileliğin 7. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Küçük Kahraman!

7. haftada bebek hızla büyümeye devam eder. Şuan yaklaşık 13 mm’ye ulaşmıştır; küçük kahraman yaban mersini boyutundadır.

Bu hafta itibariyle artık bebeğin yüz hatları daha belirgin hal almaya başlar; ağzı ve dili hala oluşum aşamasındadır.

6. Haftada ultrasonda siyah leke olarak görülen gözler bu haftada gelişmeye devam eder; retina ve mercek birbirine bağlanır.

Bebeğin kan grubu bu hafta sonuna kadar belirlenmiş olur. Kaslar, kemikler ve organlar büyümeye devam ederken apandis ve bağırsaklar tamamen oluşmuş durumdadır.

Karaciğer artık kırmızı kan hücreleri üretebilir. Bebeğin ayak baş parmakları ve el parmakları ultrason görüntülerinde seçilebilecek kadar gelişmiştir.

Dişler ve dil ağız içindeki gelişimini sürdürmektedir ancak hala görünür değildirler.

Annede Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının hamilelikten kaynaklanan bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik gibi şikâyetleri genellikle devam eder.

Anne adayının bu haftadan itibaren yediği ve içtiği her şeye dikkat etmesi gerekmektedir; Çünkü bebek annenin tükettiği besinlerden doğrudan etkilenmeye başlamıştır.

Doktora mutlaka alınması gereken besinler, kullanılması gereken mineral ve vitamin takviyeleri ile ilgili danışılmalıdır. Hamileliğin 7. haftasında rahim hacmi, önceki 5 haftaya nazaran neredeyse 2 kat büyümüştür.

Anne adayının kan değerleri yükselir, daha sık idrara çıkma ihtiyacı belirir. Yaşadığı belirtiler doğrultusunda anne adayı kilo almaya ya da vermeye devam etmektedir, şuan için hamilelik gözle görülecek raddeye ulaşmamıştır.

7 Haftalık Gebelikte Yapılması Gerekenler

Burası Önemli!

Bu haftada, daha önce düzenli doktor kontrolüne giden hamilelerin, yaptırması gereken özel bir test bulunmamaktadır. Doktorları daha önceden randevuya gelinmesini söylemedilerse, kontrole gerek yoktur.

Ancak daha önce kapsamlı bir şekilde muayene olmayan anne adayları, bu hafta mutlaka ilk kontrollerini gerçekleştirmelidir.

Doktorların önerilerini uygulamaları, bebeklerinin sağlıklı gelişimi için tüm hususlara dikkat etmelidirler. Evcil hayvan özellikle kedi besleyen anne adayları maalesef sevimli dostlarıyla aralarına mesafe koymalıdırlar.

Kedi ile temas edildikten sonra eller yıkanmalı, kedi kumu temizlenmemeli ve hatta kedi kumuna dokunulmamalıdır.

Sebebine gelirsek!

Çiğ etten ve kedi dışkısına temas sebebiyle bulaşabilen toksoplazma paraziti, plasenta yoluyla bebeğe geçebilir.

Bu parazit rahim içinde ölüme, beyinde su toplanmasına, görme problemlerine, gelişme geriliğine, zekâ geriliğine ve işitme problemlerine sebep olabilir.

Son olarak anne adayı stresten uzak durmalı, gerginlik yaşamamalı ve mümkünse kendini sakinleştirmeyi öğrenmelidir. Eşiyle, onu anlayan ve destek olacak sevdikleriyle huzurlu vakit geçirmelidir.

7 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak