Sağlık

6 Haftalık Gebelik – Önemli Bir Dönüm Noktası!

Gebelik Haftaları

Bu Haftaya Dikkat!

Hamileliğin bu haftası, gebelik sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak düşünülür. Bu hafta itibariyle bebek büyümeye, gelişmeye ve değişmeye devam eder.

Şekli genel hatlarıyla oluşur ve anne adayı da artık hamile olduğundan %100 emin olur. Tüm testler pozitif çıkar, ultrasonda bebek net bir şekilde görünür, kalp atışları dinlenir ve çiftler dünyaya gelecek olan bebekleriyle ilgili hayallerini şekillendirmeye başlarlar.

Hamileliğin 6. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bariz Değişimler!

6 haftalık gebelik dönemine girdiğinizde bebekte fark edilir değişimler göreceksiniz.

Kulaklarda, ağızda, burunda meydana gelen bariz değişimler ultrason görüntülerinde dikkat edildiğinde seçilebilmektedir.

Gözler ve burun delikleri oluşmaya başlamıştır; ultrason muayenesinde siyah nokta olarak seçilebilirler. Bebeğin kolları ve bacakları gövdeden çıkıntı yapmaya başlamıştır.

Çok Hızlı!

Yine bu dönemde bebeğin kalp atışları dakikada 100-160 sayısına ulaşmıştır (Normal bir insanın kalbi dakikada 60-80 atar). Kan dolaşımı devam etmektedir; akciğerler, bağırsaklar, pankreas ve karaciğer oluşmaya başlamıştır.

Bağırsaklar şuan için bebeğin dışında göbek kordonunun içindedir, ilerleyen haftalarda karın boşluğuna doğru hareket edecektir.

Bebek bu hafta itibariyle mercimek tanesi büyüklüğüne ulaşmıştır.

Anne tarafından hissedilmesi mümkün olmasa da bebek yavaşça hareket etmeye başlamıştır.

Bebeğin beyni gelişmeye devam eder ve temel düzeyde aktivitelere başlamıştır.

Bu dönemde plasenta hala gelişmeye devam eder.

Annede Meydana Gelen Değişimler

Semptomlarda Artış!!

Bebeğin gelişimi devam ettikçe, anne adayı bu gelişimin sebep olduğu değişimleri hamilelik semptomları ile hisseder.

İştahı açılabilir ya da bulantılar veya kusma sebebiyle tamamen kapanabilir.

Yiyeceklere karşı hassasiyet görülmeye başlar.

Kasıklarda kramplar ya da ağrılar olabilir; yoğun kanama olmadığı takdirde bir sorun teşkil etmez.

Bazı kadınlar belirtilerin şiddetine göre kilo verirken bazılar kilo alabilir. Bunun başlıca sebebi her kadının ve her hamileliğin kendine has olmasıdır.

Kokulara karşı hassasiyet, bulantılar ve ruh durumunda dalgalanmalar devam etmektedir.

Hamileliğin 6. Haftasında Yapılması Gerekenler

Bunlar Çok Önemli…

Anne adayının hamileliğin belirtilerini yoğun olarak yaşadığı bu dönemde mümkün olduğunca stresten uzak durması gerekmektedir.

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren alması önerilen takviyeleri almaya devam etmesi hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı için çok önemlidir. Sabah bulantıları için mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeli ve öğünlerini kontrollü tüketmesi faydalı olacaktır.

Kabızlığın giderilmesi adına sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Ambalajlı ve hazır gıdalar artık tüketilmemelidir.

Gebeliğin 6. haftasında bebeğe ya da anneye yapılması gereken özel bir test yoktur; kadın doğum uzmanına düzenli muayene olunmuşsa, bir sonraki kontrol için doktorun direktiflerine uyulmalıdır.

Çiftlere doktor muayenesinde cinsel ilişkiye girmemeleri özel olarak belirtilmemişse, çiftler rutin hayatlarına devam edebilirler.

6 Haftalık Gebelik – Önemli Bir Dönüm Noktası!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak