Sağlık

5 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Oluyor?

Gebelik Haftaları

5 Haftalık Gebelik

Artık İnkar Edemezsiniz!

Artık belirtiler yoğunlaşmış, adet dönemi gecikmiş ve rahimde beliren yeni hayatın etkileri somut olarak gözlenmeye başlamıştır.

Bu raddede anne adayının inkar edebileceği ya da görmezden geleceği belirtiler söz konusu değildir.

Süreç tüm hızıyla devam etmekte ve bebek gelişimini sürdürmektedir. Evde yapılan hamile testleri pozitif sonuç verir, ultrason görüntüleri bu hafta itibariyle rahimde bir bebek olduğunu ispatlar.

Hamileliğin 5. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 5. haftasında, bebek hızla büyümeye devam eder. 5. haftanın sonunda embriyo kurbağa larvası görünümündedir ve uzunluğu 1-5 mm boyutuna ulaşmıştır. Bu hafta boyunca bebeğin hayati organları büyümeye başlar;

  • Kalbi
  • Merkez sinir sistemi
  • Kemikleri
  • Kasları hızlıca oluşur; iskeleti de şekillenmeye başlar.

Bebeğin kalbi gelişir, kalbi 4 ayrı odacığa ayrılır ve kan pompalanır. Kalbinde dört ocağının oluşması bebeğin vücut gelişiminin de başladığının somut bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Geliştikten sonra omurga ve beyine dönüşecek olan nöral tüp şekillenir. Plasenta gelişmeye başlar ve göbek kordonu aracılığıyla bebek gelişimi için temel gıdaları alır.

Gözler, kulaklar, burun, ağız, el ve ayak parmakları tomurcuklanır.

Annede Meydana Gelen Değişimler

Kandaki HCG hormonunun seviyesi artık yükselmiştir ve hamilelik semptomları fark edilir hale gelmiştir.

Hormon seviyelerinin yükselmesiyle birlikte duygu değişimlerinin görülme sıklığı artar ve anne adayı dengesiz bir ruh haline bürünebilir.

Anne adayının göbeğinde büyüme henüz meydana gelmez ancak kendini şiş hisseder.

Dışarıdan gören kişiler için hamilelik henüz belli olmasa da, anne adayı daha sık idrar yapma ihtiyacı hissetmeye başlar hale gelmiştir.

Bulantı ve kusmalar bu haftada da görülebilir, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik hat safhadadır.

Anne adayının uykulu halleri artar ve uzun süre uyuma ihtiyacı duyabilir.

Hamileliğin 5. Haftasında Yapılması Gerekenler

4. haftaya kadar hamileliğin kesin olmadığını; sürecin başladığını ancak hamilelikle sonuçlanıp sonuçlanmayacağının kesin olmadığını belirtmiştik.

4. hafta itibariyle anne adayı artık hamile kabul edilir ve 5. Haftaya girildiğinde hamilelik reddedilemez bir seviyeye ulaşır.

Bu hafta bebeğin gelişimi açısından oldukça kritiktir, anne adayının vazgeçmediği kötü alışkanlıklar bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Anne adayı bu alışkanlıklarını bırakmalı, beslenmesine dikkat etmelidir.

Egzersiz yapmaya başlaması önemlidir, doktora danışarak uygun egzersiz programına uyulması tavsiye edilir.

5 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Oluyor?
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak