Sağlık

4 Haftalık Gebelik Döneminde Yapılması Gerekenler

Gebelik Haftaları

Hamilelik Kesinleşir!

Anne adayı henüz hamile kalıp kalmadığından emin değilse, hamileliğin bu haftası bu soru işaretini netleştirmek için en ideal zamandır. Adet gecikmesi yaşanır, hormonal değişiklikler kendini gösterir; bulantı ve kusmalar artık rahatsız edici boyutlara ulaşmaya başlamıştır. Bu dönemde anne adayları jinekologa gidebilir ve evde kendileri test uygulayabilir.

Hamile olunduğu onaylandığı takdirde, 4. hafta itibariyle anne adayı beslenmesine ve hayat tarzına çok dikkat etmelidir. Bu dönemde bebeğin beyni, kalbi, başı, omuriliği, kasları, kemikleri ve dokuları gelişmektedir. Anne adayı alkol ve sigara gibi toksinleri kullanmaya devam ederse bebek için kalıcı problemlerin meydana gelmesi ihtimal dahilindedir.

Hamileliğin 4. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebek hamileliğin 4. haftasında hızla gelişmeye devam eder. Hamilelik, döllenme ve rahme tutunma meydana gelmiş ve artık bebek büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibariyle bebek “embriyo” olarak anılmaya başlar. Embriyo; epiblast ve hipoblast katmanlarından oluşur. Aynı zamanda amniyon kesesi ve yumurta kesesi bu hafta boyunca gelişmeye başlar; amniyon kesesi amniyotik sıvı ile dolar.

Yumurta diğer bir adıyla yolk kesesi, plasenta görevini devralana kadar bebeğin beslenmesine yardımcı olur ve kan üretiminde sorumludur. Bebeğin merkezi sinir sistemi ve damarları gelişmeye başlar; kan dolaşımı, oksijen ve besinler göbek kordonu aracılığıyla anneden bebeğe geçer. Bebeğin boyu yaklaşık 3-4 mm kadardır. Yaklaşık elma çekirdeği boyutunda olan bebeğin kalbi atmaya, kanı pompalamaya ve organları gelişmeye devam etmektedir.

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının vücudu hamilelik hormonu olarak da bilinen HGC üretimine devam etmektedir. Bu hormondan kaynaklı endişe hali, kusma, baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve duygu iniş çıkışları yaşanabilir. Göğüsler ciddi şekilde hassaslaşır ve zaman zaman karıncalanma hissedilir.

Koku duyusu keskinleşir ve bazı kadınlarda kokulara tahammülsüzlük görülebilir. Özellikle kötü kokulara maruz kalan kadınlarda mide bulantısı ve kusma şikayetleri şiddetli görülür. Anne adaylarının bu belirtiler üzerinde çok takılmaması, zamanla geçeceğinin ya da hafifleyeceğinin uzmanlar tarafından altı çizilir.

Hamileliğin 4. Haftasında Yapılması Gerekenler

Hamileliğin kritik haftalarından biri olan bu dönemde zararlı alışkanlıkları olan anne adaylarına, daha önce de bir çok defa vurgulandığı gibi, acilen bu alışkanlıkları sona erdirmeleri önerilir. Bebeğin iç organlarının ve iç yapısının gelişiminin başladığı bu dönemde; alkol, sigara, uyuşturucu ya da bebeğe zarar veren medikal ilaçların bırakılması gerekir.

Anne adayının beslenmesine özen göstermesi, kilo aldırıcı zararlı besinler yerine organik sebze ve meyve tüketmesi gerekir. Kadın doğum uzmanına danışılarak alınması gereken vitamin ve mineral takviyeleri de düzenli olarak kullanılmalıdır.

Hamileliğin ilk 4 haftası

Ovulasyon gerçekleşir, kadın vücudu tarafından üretilen yumurta olgunlaşarak çatlar ve yumurtalıktan atılır. Uygun zamanda gerçekleşen cinsel ilişki sonucu erkeğin spermiyle kadının yumurtası birleşerek, döllenme gerçekleşir. Döllenme gerçekleştiği anda, şanslı spermin kromozomu; döllenen yumurtanın cinsiyetini belirler, diğer bir ifadeyle döllenme anından itibaren bebeğin cinsiyeti belli olmuştur.

Döllenen zigot rahim yolculuğuna başlar, yolculuk esnasında bölünerek çoğalır ve “blastokist” adını aldığı evrede rahim içine yuvarlanır. Rahim içine gelen blastokist, rahim duvarına tutunur. İmplantasyon gerçekleştikten sonra bebeğin sinir sistemi, saç ve deri gelişimi; kalp atışları ve ilkel anlamda kan dolaşımı başlar. Tutunma sonucunda bazı kadınlarda, rahim duvarının zedelenmesi sonucu hafif kanamalar görülebilir ancak normal regl dönemindekinden çok daha hafiftir.

4 Haftalık Gebelik Döneminde Yapılması Gerekenler
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak