Sağlık

19 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

19 haftalik-gebeliikte-neler-oluyor

Zaman ilerliyor ve hamilelik süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Gebeliğin 19. haftası hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Her iki kişide de ciddi değişiklikler yaşanır.

Hamileliğin ortasının yaklaştığı bu dönemde anne adayı artık kendindeki değişimlere alışmış ve süreci tam anlamıyla kabul etmiştir. Bebeğiyle arasındaki bağlar birçok açıdan güçlenmiştir.

Fiziksel olarak bebeğin büyümesi varlığını somutlaştırmış, hareketlerinin hissedilmesi ise annenin tarif edilmez duygular yaşamasına neden olmuştur.

Bebeğin seslere tepki vermesi, annenin onunla konuşmasını fazlalaştırmış ve hormonların da etkisiyle annelik duygusu iyice güçlenmeye başlamıştır.

Hamileliğin 19. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bebeğin boyu yaklaşık 14 cm’ye, ağırlığı ise 240 grama ulaşmıştır. Artık kolları ve bacakları vücuduna orantılı hale gelmiştir; saçları hızla artmaya başlamıştır. Bebek kızsa şimdiden yumurtalıklarında 6 milyondan fazla yumurta bulunmaktadır.

Kemikleri sertleşmeye devam eder, kasları güçlenir ve hareketliliği gitgide artar. Hareketleri anne adayı tarafından sıklıkla hissedilir ancak bazı zamanlarda bebek hiç hareket etmeyebilir.

Anne adayları genellikle bu dönemde bebeklerinin hareketlerini hissetmek isterler ancak çoğu zaman bebek kıpırdamaz. Endişe edecek bir durum yoktur, hatta bu bir müjdenin de habercisidir.

Artık bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlamıştır ve yaklaşık gün içerinde 20 saatini uyuyarak geçirmektedir. Bebeğin annenin uykusunu kaçırdığı ilk dönemler belki bu haftayla başlamaktadır;

Anne ne zaman uykuya dalacak olsa bebek uyanır ve enerjisini harcamaya başlar. Gebeliğin 19. Haftası boyunca bebeğin beyninin koku, tat, duyma, görme ve dokunma hislerinden sorumlu merkezleri gelişmeye devam eder.

Hamileliğin 19. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Bebeğin boyunun hızla uzadığı ve kilo aldığı bu dönemde annenin karnının da orantılı olarak büyümesi kaçınılmazdır. Bebek hızlı büyür bu sebeple karın hızlı genişler; bu noktada çatlaklara dikkat edilmesi ve cilt bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Annenin metabolizması ve kan hacmi arttıkça cildi pul pul olabilir. Cildin kurumasını daha çok su içerek bir nebze olsun düzeltebilir. Hamileliğin tüm dönemlerinde olduğu gibi bu dönemde de anne adayının kafein içeren içeceklerden olabildiğince uzak durması önerilmektedir.

Kafein, kan basıncını ve kalp atışını hızlandırır aynı zamanda bebeği de etkileyebilir. Soda, meyve suları ve şeker içeren içecekler sanıldığının aksine vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaz hatta susuz kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden annenin özellikle su tüketimine özen göstermesi gerekir.

Hamileliğin 19. Haftasında Yapılması Gerekenler

Neredeyse hamilelik sürecinin yarısına gelindiği bu dönemde nasıl ki ;anne bebeği iyiden iyiye hissetmeye başlıyorsa aynı durum bebek için de geçerlidir. Annenin sesi, yedikleri, hisleri, kalp atışı, kan basıncı ve daha birçoğu bebek tarafından hissedilmektedir.

Bu haftalarda bebeğin aile üyeleriyle tanıştırılması tavsiye edilir. “Nasıl yani?” diyebilirsiniz ancak bebeğin artık sesleri duyduğunu ve dış dünyaya tepki vermeye başladığını unutmayın! Özellikle babasının onunla konuşması, sesini duyurması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bu hem bebek için hem de hamilelik sürecini sadece anneye destek olarak geçiren baba için, bebekle duygusal bağ kurma açısından önemlidir.

Aynı şekilde annenin bebekle konuşması, onu sakinleştirmesi aralarındaki bağı daha da güçlendirecektir.

Bu arada anne adayları bebeklerinin gelişimini öğrenmek için sıklıkla bilgisayar kullanma ihtiyacı hissederler fakat bilgisayarın bebeği etkilemesinden tedirgin olurlar. İçleri tamamen rahatlayabilir;

Çünkü bilgisayar kullanımının daha doğrusu elektromanyetik alanının bebeklere bir zararı olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Tek problem uzun süre bilgisayar kullanımının annenin belini ağrıtacak olmasıdır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak