Sağlık

18 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

18 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Gebeliğin 18. haftasında anne adayının iştahında meydana gelen artışlar oldukça normaldir; sağlıklı ve lif açısından yüksek değere sahip besinlerin tüketilmesi tercih edilmelidir. Besinlerin çeşitliliği bebeğin gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Bu hafta bebek büyümeye ve annenin vücudu da bebeğe uygun ortam sağlamak için değişmeye devam eder. Kilo artışı görülür, bel genişler ve göğüsler büyür.  Bebeğin hareketlerinin daha çok hissedilmeye başladığı bu dönemde anneler bebeğin neredeyse bütün hareketlerini hissetmeye başlarlar.

İlk etapta biraz rahatsızlık verici olan bu hareketler zamanla normal hale gelecek ve anne tedirginlik yaşıyorsa bundan kurtulacaktır. Özellikle ilk hamileliği olmayan kadınların bu sürece daha çabuk adapte olmaları beklenir.

Hamileliğin 18. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Fetüs artık ortalama 200 gr ağırlığında ve yaklaşık 14- 15 cm uzunluğundadır. Bebeğin kemikleri gebeliğin 18. haftasında da esnekliğini kaybetmeden sertleşmeye devam eder.

Kulak kemikleri sertleşmişti ve bacak kemikleri de sertleşmeye devam etmektedir. Bebeğin beynindeki sinirlerin gelişmeye devam etmesiyle, seslere verdiği tepkilerde artış görülür.

Bebeğin plasentası hızla gelişmeye devam eder; kolları ve bacakları uzar. Bebeğin kalp gelişimi henüz tamamlanmamış olsa da ultrasonografide iç bölümleri gözlenebilir.

Bebeğin amniyotik kese içerisinde korunmasını sağlayan; beyaz renkli ve yağlı bir madde olan “verniks” vücudunu kaplamaya devam etmektedir.

Bebeğin cinsiyeti kızsa, bu hafta içerisinde rahmi ve fallop tüpleri oluşarak uygun pozisyona ilerlemeye başlar. Bebek yine oldukça hareketlidir ve eklemlerinin güçlenmesiyle yaptığı hareketler çeşitlenmektedir.

Hamileliğin 18. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Anne adayının bel genişliği hafta boyunca artmaya devam eder; rahim net bir şekilde hissedilir. Bebeğin büyümesiyle birlikte annenin daha çabuk acıkması ve iştahının artması sebebiyle kilo almaya devam etmesi normaldir.

Anne adayı artık daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duymaktadır. Ciltte oluşan koyu lekeler belirginliğini korurken kimi zaman bunlara ek olarak kılcal damarlar da ortaya çıkabilir.

Hormonların değişmesi saçların sağlığına da etki eder; kuru saçlar daha kuru; yağlı saçlar daha yağlı hale gelebilir; dermatologlardan kullanılması gereken şampuanlarla ilgili öneri alınması tavsiye edilir.

Hamile gereğinden fazla ya da hızlı kilo aldıysa vücudunda çatlaklar oluşabilir; bu sebeple cildine dikkat etmeli ve çatlak önleyici kremler kullanmaya devam etmelidir.

Hamileliğin 18. Haftasında Yapılması Gerekenler

Özellikle ilk hamileliği olan kadınların; bebek büyüdükçe endişelerinin artması, bebeğin hareketlerini hissedince tedirginlik yaşamaları normaldir.

Hem ruhsal hem de fiziksel olarak değişime uğrayan kadın, kendini savunmasız hissedebilir. Hamileliğinin en keyifli dönemlerinden biri olan bu süreci mümkün olduğunca rahat geçirmesi ve stresten uzak kalması için partnerine ve çevresindekilere ciddi bir sorumluluk doğmaktadır. Anne adayı strese sokulmamalı ve anlayışla karşılanmalıdır.

Hamilelik geçmişi olan kişilerle görüştürülmesi ve hatta onun gibi hamilelik dönemi yaşayan kişilerle bir araya gelmesi onu rahatlatacaktır.

Gebeliğin bu haftasında istenmeyen bir durum söz konusu olmadığı takdirde doktora gidilmesine gerek yoktur. Anne adayı için uyumak biraz zorlaşacaktır; bu sebeple rahat etmesi ve belini zorlamaması için uygun koşullar sağlanmalıdır.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak