Sağlık

Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

zerdecal faydalari

Zerdeçalın Faydaları:

Zerdeçal baharat olarak kullanılan çok değerli bir bitkidir. Hafızayı güçlendirici etkisiyle tanınan bitki Orta Asya’da oldukça yaygınlaşan bir bitkidir. Faydaları oldukça fazla olan zerdeçalın yararlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Sinirleri uyarır
 • Mideyi kuvvetlendirir
 • Gaz ve idrar söktürücüdür
 • İltihap gidericidir
 • Karaciğeri kuvvetlendirir
 • Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Verem, tifo gibi hastalıklara yakalanma riskini önler
 • Vücuttaki zararlı maddeleri atar
 • Kolesterolü dengeler
 • Sarılık hastalığında faydalıdır
 • Astımda faydalıdır
 • Vücudun savunma potansiyelini artıran çocuklarda gelişim sürecini destekleyerek, boy ve hafızanın kuvvetlenmesine orantılı olarak geliştiren
 • Yaşlılarda oluşan bilinç kaybı, hafıza kaybı, güçsüzlük, halsizlik derilerin işlevlerini yitirerek sarkması, kemiklerin erimesi gibi faaliyetlerin geç olmasına destek olur

 Bu nedenle bu baharatın her yemeklerde kullanıldığı Orta Asya insanları uzun yıllar sağlıklı, dinç yaşayarak bilim insanlarını bile şaşrtabilmektedir.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal değişik tadı ve çok tatlı sarı rengiyle bütün yemeklerde kullanılmaktadır. Özellikle çorbaların üzerine bir miktar yağın içerisinde karıştırılıp gezdirildiğinde çok hoş bir görüntü ve tat veren bir baharattır.

Hafızayı kuvvetlendirmeye yarayan zerdeçal sabahları bir tatlı kaşığı balla karıştırılarak çocuklara verildiğinde derslerinde daha başarılı olurlar.

İçinde vücut için yararlı organizmaları depolamış olan zerdeçal 100 den fazla hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Zerdeçalın meyveleri kurutulduktan sonra ufalanarak toz haline getirilerek kullanılmaktadır.

Karaciğer hastaları, felçli hastalar, Alzheimer, safra kesesi hastalıkları başata olmak üzere birçok hastalığın tedavi edici özelliğine sahip bitki ülkemizde de kullanılmaktadır.

Özellikle Dağıstanların meşhur yemekleri (şora) bu baharatla hazırlanmaktadır. Orta Asya’da sıklıkla kullanılan bu baharat nefes açıcı, hafızayı kuvvetlendirici ve beyin hücrelerini yenileyici özelliğe sahip olmasıyla asırlar boyu kullanılmaktadır.

Orta Asya’dan göçen Dağıstanların uzun yaşam formüllerinin zerdeçal olduğu kanıtlanmıştır.  

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal sabahları balla karıştırılarak tüketilebilir, yemeklerde, çorbalarda kullanılabilir, çocuklara hazırlanan içeceklerin içine konulabilir. Faydalarının çok fazla olduğu düşünüldüğünde zerdeçalın tadına uyum sağlayacak yemek çeşitleri mutlaka olacaktır.

Zerdeçalın Nasıl Kullanılır

Cilt hücrelerini yenileyici özelliğe sahip zerdeçal bal ile karıştırılıp yüze sürülürse cildin sarkmasını önler, göz çevresindeki kırışıklıkların oluşumunu engeller.

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçal kullanan insanlarla bu baharatı hiç kullanmayan insanlar arasında yapılan klinik çalışmalar sonucu zerdeçal kullanmayanlarda karaciğer yağlanması, böbreklerin yağlanması, unutkanlık, cildinde deforme ve kemik erimesinin başladığı tespit edilmiştir.

Zerdeçalı düzenli kullananlarda ise bu şikâyetlerin hiçbirinin olmaması oldukça ilginç gelse de baharatın faydaları sayesinde bu mümkün olmaktadır.

Bu baharatı mümkün olduğunca her yemeğe, salataya, çorbaya, içeceklere katmak insan sağlığı için son derece yararlı olmaktadır.

Günümüzde hafızayı güçlendirdiği söylenen birçok ürün piyasalarda bulunmaktadır.

Bu ürünler yüksek ücretlerle satılmaktadır. İçeriğindeki ürünlerin vücuda nasıl bir etki vereceğini bilmeden bu ürünleri satın alıp kullanan ama hafızayı güçlendirme etkisiyle karşılaşamayan yüzlerce insanımız ne yazık ki bulunmaktadır.

Bu tür vaatlerle satılan ürünler yerine daha sağlıklı, doğal olan ürünleri seçebilirsiniz.

Ayrıca hem garantili bir sonuç elde etmiş olursunuz hem de gereksiz para harcanmasını önlemiş olursunuz. Özellikle insan hayatını tehdit eden hazır yiyecekler, doğal olduğu iddia edilerek satılan ilaçlardır.

Günümüzde her evde bir bilgisayar ve internet bulunmaktadır. Bilgisayardan durununuza göre arama yaparak ihtiyacınız olan bilgiyi bulabilirsiniz. Çağımızın hastalıkları geçmiş yıllara göre daha da artmıştır.

Bunun nedeni hormonlu gıdalar, hazır gıdalar, doğal yollarla elde edilmeyen besinler, teknolojinin getirdiği hareketsiz yaşam gibi sorunlardan kaynaklanmasıdır.

Sağlıklı yaşam için dengeli beslenmek ve spor yapmak çok önemlidir.

Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Mehran Mahouti

Mehran Mahouti Bilgisayar sistemleri mühendisi ve Metalürji Malzeme yüksek mühendisidir. Mehran sabahları araştırmacı akşamları ise yazardır. Bilime hayranlık duyan Mehran, Güvenlik sistemleri, Tasarım, Sağlık ve Malzeme bilimlerinde uzman olup Bilimin Sesi sitesinde bu alanlarda yazıları, son gelişmeleri ve kendi araştırmalarını yayımlamaktadır.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.