Sağlık Haberleri

Organ Nakli Her Yıl 120 Bin Hayat Kurtarıyor!

organ-nakli-her-yil-120-bin-hayat-kurtariyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde yapılan organ nakilleri sayesinde 120 bin kişi yeniden hayat kazanıyor.

Avrupa Organ Nakli Cemiyeti ve Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Ülke Temsilcileri Başkanı olan Eyüp Kahveci, Avrupa Organ Bağışı Kongresinde yaptığı konuşmasında dünya genelindeki organ nakli sayısında artış gözlendiğini vurguladı ancak bu sayının yeterli olmadığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü'nün paylaştığı bilgilere göre bir yılda yaklaşık 120 bin organ naklinin yapıldığını söyleyen Kahveci, en çok böbrek naklinin yapıldığını onu karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak nakillerinin takip ettiğini söyledi.

Eyüp Kahveci, bağış bekleyen hasta sayısının nakil oranlarına kıyas edildiğinde bir hayli yüksek olduğunu vurgulayarak, ''Dünyada yaklaşık olarak 1 milyon kişi organ nakli bekliyor. Bu durumun en kötü tarafı ise yaşaması mümkün olan pek çok insanların çok büyük bir kısmı, organ nakli sırasını beklerken ya da uygun organ bulunamamasından ötürü hayatını kaybediyor. Bunun önüne geçilmesi lazım.'' dedi.

organ-nakli-her-yil-120-bin-hayat-kurtariyor-

Organ Bağışında Sınıfta Kalıyoruz

Ölümlerin çok önemli bir kısmının organ nakli hizmeti bulunmayan veyahut da organ nakil hizmeti olmasına rağmen yeterli organ bağışının yapılmadığı diyarlarda görüldüğüne parmak basan Kahveci'ye göre, Türkiye'nin organ nakli hususunda sınıfta kalıyor; yani, organ bağışı sayısı çok az.

Kahveci, konuşmasının devamında şunları da söyledi:

''Türkiye genelinde takribi 30 bin hasta, organ naklinde sıraya girmiş vaziyette. Her yıl ortalama 2 bin kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Organ naklinin en fazla yapıldığı ülkeler arasında Avrupa ülkeleri ve ABD birinci sırada.

Türkiye'de 2015 yılında yalnızca 4 bin 552 kişiye nakil yapıldı. Bu sayının 3 bin 405 kişilik kısmı canlı insanlar tarafından gerçekleştirildi. Yani Türkiye'de canlı vericiden yapılan nakil oranı yüzde 75 civarında.''

Organ bağışı yapılabilmesi için tüm rol modellerin örnek olması gerektiğine dikkat çeken Kahveci, film ve dizi oyuncularının teşvik edici bir görev üstlenmesi gerektiği görüşünde: ''Senaristler, yaptıkları film ve dizilerde bu konuyu daha fazla işlerlerse önümüzdeki yıllar içerisinde Türkiye'deki organ nakli sayısının istediğimiz seviyeye gelmesi işten bile değil.''

Organ Nakli Her Yıl 120 Bin Hayat Kurtarıyor!
4,9 Puan
Değerlendirme
Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Gül Alizad

Gül Alizad bir tıp fakültesi öğrencisidir. Bilimsel konulara aşırı hayranlık duyan Gül kendini tıbbi alanda geliştirmekte olup üniversite araştırma ekibinde yer almaktadır. Bilimin Sesi sitesinde sağlık alanı editörü olan Gül, tıbbi alandaki son gelişmeleri ve bilgileri paylaşmaktadır.

Yorum bırak