Sağlık

26 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor?

26 haftalik-gebelikte-neler-oluyor

Hamileliğin 26. haftasında anne adaylarının duygusal dalgalanmaları üst düzeyde yaşanmaktadır. Bir gün dünyanın en mutlu insanı olan anne adayı ertesi gün dünyanın en üzgün insanı haline gelebilir.

Hem vücudu hem hormonları değişmekte ve anne adayının içinde bulunduğu bu duruma adapte olması zaman alabilmektedir.

Bebeğin doğumunun yaklaşmaya başladığı bu dönemde anne adayının bebeğinin sağlığıyla ilgili de endişelerinde yavaş yavaş artışlar meydana gelir.

Kaygılanılması oldukça doğaldır; hormonların da bu süreçte önemli rol oynadığı unutulmamalıdır.

Anne adayı kaygılarıyla başa çıkmakta zorlanırsa, profesyonel bir destek alabilir. Kendi gibi hamile olan kadınlarla görüşerek ve ailesinden destek alarak bu süreci mümkün olduğunca kolay atlatmaya çalışmalıdır.

Hamileliğin 26. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 26. haftasında bebeğin gelişimi yavaşlamaya başlar; bu hafta itibariyle bebek 36 cm’ye erişmiş ve ağırlığı 780 grama ulaşmıştır.

Bebek yağ depolamaya devam eder, bebeğin hem ısısının korunması hem de doğum esnasında ısı ayarlaması için yağ depolaması çok önemlidir. Bebeğin göz kapakları artık açılmaya başlar ve bebekte göz kırpma refleksi gelişir.

Bebeğin göz rengi de artık belirlidir ve genellikle mavi olur, ancak doğumdan sonra genellikle bu renk değişmektedir.

Bebeğin gözlerinin gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Fetüsün kalbi kan pompalamaya, akciğerleri kan damarlarını genişletmeye ve dolaşım sistemi tam fonksiyonla çalışmaya başlar.

Göbek bağı her geçen gün daha kuvvetli hale gelir ve bebeğin temel besinlerinin ona ulaşmasını sağlar.

Bebeğin beyni dışarıdan gelen sesleri ayırt edebilmeye başlar üstelik optik sinirleri çalıştığı için annenin karnına güçlü bir ışık tutulduğunda reaksiyon verebilir. Bebek bu dönemde dışarıdan dokunulduğunda bunu hisseder ve temasa yanıt verebilir.

Anne ve babasının onunla konuşması ve ona dokunması sakinlemesine yardımcı olacaktır.

Hamileliğin 26. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Annenin kilo almaya devam ettiği bu dönemde artık karnı iyice büyümüştür. Bebeğin hareketlerinin keskinleşmesi ve annesine tepki vermesi aralarındaki bağı güçlendirecektir.

Bu dönemde daha önce de belirtildiği gibi yalancı doğum sancılarının görülme sıklığı artar bunun temel sebebi rahmin büyümesidir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan problemler bu hafta itibariyle görülmeye başlar; rahmin büyümesi ve karın boşluğundaki ana toplar damara baskı yapması sonucunda özellikte eller ve ayaklarda şişmeler görülür.

Özellikle çalışan ve gün içerisinde hareketsiz kalan anne adaylarında bu şişkinlik daha çok görülmektedir, zaman zaman kalkıp dolaşmaları önerilir. Bedenine ve sağlığına uygun oluşturulan egzersiz programları da anne adayına iyi gelecektir, sporun ihmal edilmemesi gerekir.

Hamileliğin 26. Haftasında Yapılması Gerekenler

Hamileliğin 26. Haftasında yapılması gereken özel bir test yoktur;  bu sebeple istenmeyen bir durumla karşılaşılmadığı takdirde doktor kontrolüne gidilmesine gerek duyulmaz.

Bu dönemde annenin hareketleri yavaşlayacak ve artık daha çabuk yorulmaya başlayacaktır. Bu yüzden kendini çok yormaması ancak hareket etmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir.

Hamilelerin beslenmelerine gösterdikleri özeni bu hafta da sürdürmeleri gerekir, bebeğin gelişimi için kolesterol içeren gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Özellikle anne adayları her gün 1 yumurta tüketmelidir ancak yumurtanın iyice pişmiş olması gerekir.

Yükleniyor...

Yazar Hakkında

Tarlan Mahouti

Tarlan Mahouti Metalürji ve malzeme mühendisliği öğrencisidir. Okuduğu üniversitenin laboratuvarlarında bilimsel araştırmalara katılan Tarlan aynı zamanda Nanokon (Nano Teknoloji kongresi) koordinatörlüğünü yapmaktadır. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan Tarlan, hobi olarak güzellik ve yemek ile de ilgilenmektedir.

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.